займ на карту срочно с плохой кредитной историей
28thmaj

Porcja ciekawostek z Nepalu i Amazonii

Cześć,

Sezon wspinaczkowy w Nepalu dobiega końca. Dość głośno było (i jest) o nim w światowych mediach. O czym jeszcze warto wspomnieć?

Sezon pod Everestem dobiega końca. W tym wiosennym sezonie (na dzień dzisiejszy), podczas zdobywania ośmiotysięczników, życie straciło 21 osób (z czego 11 na Evereście). Na zakończenie tego sezonu widok na Everest Base Camp po stronie Nepalu (zdjęcie zrobione z helikoptera) pokazujące ilość namiotów, alpinistów czekających na początku maja na swoją szansę w walce z Everestem.

Ratunek jednego z himalaistów z Camp 3 Everestu (ok 7200m.) – brawo dla pilota helikoptera. Gdyby nie odwaga i umiejętności pilotów w Nepalu (nie tylko Nepalczyków), duże szanse, że ten (jak i poprzednie sezony) zakończyłyby się większą liczbą śmierci.

Kolejny firm z Everestu z przejścia Khumbu Ice Fall na drodze EBC do Camp I. Ze względu na krótkie okna pogodowe w tym roku, większość ekip miała spore zatory na Ice Fallu oraz podczas ataku szczytowego.

[EKWADOR] Plemię z Amazonii wygrywa proces sądowy przeciwko państwu, zakazujący poszukiwania ropy naftowej na ich terenie w Amazonii. Jest to precedens na skalę całej Amazonii (nie tylko Ekwadoru). – LINK

Nie samymi złymi, smutnymi wiadomościami człowiek żyje. Na naszej planecie także dużo dobrego się dzieje. Na lepszy dzień polecam lekturę tego ciekawego artykułu. – LINK

Pozdrawiam,
Marcin Mentel
Backpackers Club

.