займ на карту срочно с плохой кредитной историей
29thwrzesień

Porównanie opłat wspinaczkowych – Himalaje, Alaska, Aconcagua

Witam serdecznie,

Z roku na rok podróżowanie do różnych miejsc na świecie staje się droższe. Nie kojarzę, żeby ceny atrakcji turystycznych spadały, lecz tylko rosną. A w popularnych miejscach rosną na łeb na szyję. Także z wyprawami w rejony górskiej wiąże się opłata pozwoleń na wspinaczki na dane szczyty. A ceny tych pozwoleń wynoszą czasem niebagatelne sumy! Często sam koszt pozwolenia jest większy niż, jakiekolwiek inne usługi. A to co dzieje się na Aconcagua to woła o pomstę do nieba!

Dla przykładu cena pozwolenia na wejście na Everest SW granią, sezonem wiosennym, dla grupy do 7 osób, wynosi 70 000 USD! Czyli 10 000 USD na głowę. Ogromne pieniądze.

Ale już inne ośmiotysięczniki w Nepalu dla przykładu, w sezonie wiosennym, dla grupy do 7 osób, opłata wynosi 10 000 USD, czyli około 1430 USD na głowę. A jeśli na dodatek wybierzemy się na te „inne” ośmiotysięczniki jesienią (tak jak często się chodzi na Cho Oyu, czy Manaslu) to już opłata za grupę do 7 osób na „innych” ośmiotysięcznikach wynosi 5000 USD, czyli ok. 715 USD/osoba. Uważam, że jak za opłatę za próbę zdobycia ośmiotysięcznika jest to fair cena.

Dla porównania opłata za pozwolenie wspinaczki na Denali (McKinley) na Alasce wynosi „tylko” 350 USD + 10 USD od osoby. A jeden z najzimniejszych szczytów na Ziemi.  A jest on w USA, a cena za wspinaczkę w ogóle jak nie amerykańska.

Natomiast Aconcagua, cena za wspinaczkę na nią rośnie jak na drożdżach! Dla porównania. Pozwolenie na wspinaczkę na szczyt Aconcagui w terminie od 20 grudnia 2013 do 20 lutego 2014, przez osoby nie korzystające z usług argentyńskich agencji, wchodzące na Aconcaguę od doliny Vacas (tak jak my to robimy) wynosi 5700 ARS, czyli około 1000 USD/osoba!

Pozwolenie na wspinaczkę na ośmiotysięcznik Cho Oyu jesienią jest tańsze, niż pozwolenie na wejście na Aconcaguę.

Najtańsze pozwolenie na wspinaczkę na szczyt Aconcagui wyjdzie wtedy, jeśli skorzystacie z usług lokalnej agencji(i wydacie na ich usługi), i będziecie wspinać się normalną drogą, czyli od Horcones. Wtedy koszt pozwolenia wynosi 4200 ARS (około 735 USD).

Tabela z kosztami pozwoleń wspinaczki na Aconcague

permit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak chcecie zapoznać się szerzej z kosztami i zasadami pozwoleń na w/w rejony odsyłam do linków poniżej:

Pozwolenia Aconcagua

Pozwolenia Himalaje

Pozwolenia Denali

Dla osób zainteresowanych naszą wyprawą na Aconcague 08.01 – 01.02.2014 zapraszamy do strony programu – ACONCAGUA 6980MNPM – FALSO POLACO

Także polecamy zapisy ze względu na atrakcyjne ceny biletów z Berlina do Buenos Aires w tym momencie za 2697 PLN/osoba bez konieczności lotu przez USA. Mamy tylko przesiadki w Amsterdamie.

buenosPozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

 

.