займ на карту срочно с плохой кредитной историей
22thmarzec

Problemy w Brazylii…

Amazonia zagrożona…

1.Raoni oraz Kayapo atakowani.
Szokujący kryzys powstał kilka tygodni temu ojczystych terytoriach ludności Kayapo w dorzeczu rzeki Xingu, stanie Mato Grosso – miejscu urodzenia legendarnego przywódcy Kayapo Chieg Raoni’ego.
Lokalni farmerzy, i hodowcy bydła oraz nielegalni osadnicy wysłali uzbrojonych zbirów, żeby spróbowali przekonać społeczności Kayapo oraz Juruna, żeby pozwolili im wejść na ich ziemie. Jednak zamiast bycia zastraszonym, uzbrojeni wojownicy Kayapo zebrali się w okolicznej wiosce doprowadzając do przemocy oraz rozlewu krwi. Legendarny przywódca Chief Raoni i jego ludzie chcą uniknąć przemocy i konfrontacji za wszelką cenę.
Poprosił on o pomoc i wsparcie ludzi z całego świata aby naciskali na rząd brazylijski, żeby szanowali ich prawa i ochraniali ich ziemie.

Przez kilka lat , Marcio Meira, prezydent brazylijskiej fundacji FUNAI, zapewniał ludność Kayapo, że ich tereny zostaną ogrodzone jako zagrożone,chronione ziemie, ale ludność Kayapo widzi tylko niespełnione obietnice, i coraz częstsze zagrożenia dla swoich ziem, takie jak inwazje na ich tereny, nielegalny połów ryb oraz wycinanie lasu. Żeby jeszcze pogorszyć sprawę rządowe represje się zaczęły: aktualne raporty pokazują, iż raczej zamiast pozbawić broni uzbrojonych najemników, lokalna policja dotkliwie pobiła dwóch członków ludności Juruna pokojowo demonstrujących przeciw inwazjom na ich ziemie.

Te tragiczne wydarzenia podążają za wzrastającą rutyną łamania praw ludności chronionej, która ta przemoc jest wspomagana i podżegana przez rząd brazylijski. Tak samo jak nielegalna i autorytarna decyzja o budowie tamy Belo Monte na rzece Xingu.
Ludność Kayapo postanowiła bronić swoich praw i ziemi, lecz sami sobie nie poradzą.

2. Brazylijki gigant górniczy Vale ogłoszony „Najgorszą korporacją na świecie”.

Firma ta wygrała nagrodę za udział w budowie(wpływy oraz udziały) Tamy Belo Monte.

Po około 21 dniach publicznego głosowania, brazylijska korporacja zajmująca się wydobyciem żelaza odebrała nagrodę znaną jako „Nobel Prize of Shame” w świecie korporacyjnym. Nagroda została zaprezentowana podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, w Szwajcarii. Nagroda ta została stworzona w roku 2000.

Firma Vale rywalizowała o tą nagrodę z Barclays, Freeport, Samsung, Syngenta oraz Tepco. Ponad 88 tysięcy ludzi głosowało, Vale zgarnęło nagrodę zbierając 25,042 głosów. Vale zawdzięcza swoją nagrodę za swoje zaangażowanie w brazylijski projekt budowy tamy Belo Monte oraz kopalń Carajas. Jak również za rekordową ilość łamania praw pracy i człowiek w ponad 38 krajach.

3.Chevron, Transocean dostali zarzuty w sprawie wycieku ropy.
Brazylijski rządowy prokurator złożył dokumenty z zarzutami przeciw Chevron oraz korporacji wiertniczej Transocean za listopadowy wyciek ropy, dokładając kolejne nieszczęście Chevronu w Ameryce Łacińskiej.

Prokurator Eduardo Santos de Oliveira także wypełnił 17 kryminalnych zarzutów przeciw lokalnemu kierownictwu oraz pracownikom Chevrona i Transocean, właściciela największej na świeci floty wiertniczej w poszukiwaniu ropy.

Mowa prokuratora wyglądała następująco:
Wyciek ropy wpłynął na cały ekosystem, prawdopodobnie powodując niektóre gatunki wyginięciu, wywarł wpływ na ekonomiczną aktywność w regionie. Pracownicy Chevron i Transocean spowodowali powstanie zakażonej bomby z opóźnionym zapłonem z długodystansowym efektem.

Zarzuty powstały na skutek wycieku ropy z około 3000 baryłek około 120 km od wybrzeża stanu Rio de Janeiro. W ich skład wchodzą: niepowodzenie przy realizowaniu protokołów postępowania w wypadku wycieku ropy, niepowodzenie kroków w zatamowaniu studni i wstrzymaniu procesu wydobycia, naruszenie licencji, praw oraz regulacji, włącznie z podmianą dokumentów.

.