займ на карту срочно с плохой кредитной историей
28thmaj

Problemy w Lukli, korki na Evereście, strajki…

Witamy serdecznie,

Dzień Everestu 29 maja
Nepalski sektor turystyczny przygotowuje się do świętowania Międzynarodowego Dnia Everestu – 29 maja 2012. Rząd Nepalu przy współpracy z Nepal Tourism Board(NTB) stworzyli Międzynarodowy Dzień Everestu dnia 29 maja dla upamiętnienia pierwszego wejścia na Everest przez Tenzinga Norkey’a Sherpę oraz Edmunda Hillarego w 1953 roku.
Poza poranny Maratonem imienia Tenzinga-Hillarego(biegnącego do Bazy pod Everestem do stolicy rejonu Khumbu Namche Bazaar), będą pokazywane filmy dokumentarne, wygłaszane prelekcje na temat Parku Narodowego Sagmaratha, przeprowadzona zostanie zbiórka krwi. Oraz wiele innych ciekawych wydarzeń dziejących się w rejonie Khumbu.

Nepal szykuje się na miesiące niestabilności po tym jak rozmowy o nowej konstytucji zakończyły się fiaskiem.
Nepal może spodziewać się bardzo ciężkiej sytuacji w kraju, kiedy to o północy w niedzielę minął termin ustalenia nowej konstytucji.
Nowy parlament wybrany po 2008, po ponad dekadzie wojny domowej, zostanie odwołany w listopadzie 2012, ze względu na brak porozumienia w ustaleniu nowej struktury federalnej państwa.
Konstytucja miała pomóc w stworzeniu silnego, zjednoczonego, demokratycznego państwa, zakańczając trwającą wieki dawną monarchię hinduistyczną.
Miała też za zadanie wprowadzenie stabilności do tego narodu Himalajskiego, oraz zjednoczyć ponad 100 grup etnicznych zamieszkujących kraj, które doświadczyły śmierci 16 tysięcy swoich braci w wojnie domowej w latach 1996-2006.
Ale maoiści, którzy dominują w rządzie, chcą stworzenia 14 stanów, nazwanych od najliczniejszej grupy etnicznej w danym stanie. Ich przeciwnicy twierdzą iż podzielenie Nepalu pomiędzy grupy etniczne spowoduje jeszcze większe prawdopodobieństwo starć.

Ryzyko i odpowiedzialność przy zdobywaniu Everestu.
Około 250 wspinaczy stanęło na szczycie Everestu podczas 48 godzinnego przedziału czasowego, w ten weekend.
Podczas weekendu majowego 18-20 maj 2012, który był świadkiem pierwszego okna pogodowego na Evereście, podczas tego bardzo niesprzyjającego sezonu wiosennego w Himalajach, setki wspinaczy próbowało zdobyć szczyt w tym samym czasie.
6 himalaistów zginęło, 4 wspinających się po południowej stronie Everestu, 2 po północnej stronie, tworząc historię jednych z najbardziej tragicznych 48 godzin w historii Everestu.
Rozpoczęła się debata o tym czy ogromna ilość himalaistów na zboczach góry wpłynęła w pośredni(lub bezpośredni) sposób na te tragiczne wydarzenia. Cała szóstka co zginęła zdobyła szczyt, a stracili życie schodząc z Everestu.

Rejony dalekiego zachodu Nepalu doświadczyły najdłuższego strajku trwającego 1 miesiąc.
Region ten nabył wątpliwej sławy tytuł, stanu z najdłuższym strajkiem w historii kraju.
Nie ważne jakie były żądania różnych grup, lokalna społeczność najbardziej dotkliwie odczuła skutki tego strajku.
Życie w dystryktach Kailali i Kanchanpur oraz 7 innych było sparaliżowane przez ponad miesiąc.
Strajki dotyczyły głównie niezgodności w podziale administracyjnym regionu. Część grup chciała podziału na mniejsze stany, inna obawiając się o stabilność regionu chciała zachować aktualny stan.
Spowodowało to, iż ruch drogowy był całkowicie wyłączony, w szpitalach skończył się zapas leków, tlenu i innych środków. Lokalna społeczność ma ogromne problemy z zakupem podstawowych produktów spożywczych. Fabryki, szkoły oraz wiele firm było przez ten cały okres zamknięte.

Więcej zagranicznych przewoźników latających nad nepalskim niebem.
Ministerstwo Turystyki oraz lotnictwa cywilnego zadecydowało o wygłoszeniu publicznej informacji, zachęcającej zagranicznych przewoźników do rozpoczęcia współpracy z międzynarodowym lotniskiem w Kathmandu.
To jest trzecie takie stanowisko w przeciągu ostatnich 5 lat. Kiedy taka nota wyszła w 2009 roku, rząd przyznał licencję dla lini lotniczych Inity oraz Dynamics.
Jednakże, obie licencje zostały cofnięte, ze względu na afery korupcyjne, w jakie te firmy były zamieszane. Rząd wydał również licencję dla BB Airways w styczniu 2012. Ta linia lotnicza planuje rozpocząć latanie do Kathmandu zaraz po wakacjach.
W planach ma trasy z Kathmandu do Doha, Delhi, Bangkoku, Kuala Lumpur i Hongkongu.
Zgodnie z zasadami nowa linia lotnicza musi posiadać kapitał zakładowy w okolicach 5 milionów Euro oraz zapłacić opłatę 5o tysięcy Euro. Żeby dostać sam dokument z zasadami ubiegania się o licencję lotów do Kathmandu trzeba zapłacić 500 Euro. Licencja jest wystawiana w przeciągu 3-4 miesięcy do złożenia wniosku.
Również linia lotnicza musi zapłacić dodatkową opłatę w wysokości 500 Euro za każdy kierunek w którym chce latać z Nepalu.

Ponad 900 pasażerów utknęło w Lukli.
Z powodu bardzo złych warunków pogodowych w tym sezonie w Himalajach, już po raz kolejny lotnisko w Lukli ma problemy z lotami.
Loty z Kathmandu do Lukli nie latają już od 3 dni, ponad 900 pasażerów utknęło czekając na swój lot w Lukli.
Liczba turystów zagranicznych wynosi około 400, którzy nie mogą wydostać się z Lukli. Gdzie reszta pasażerów to Nepalczycy. Tereny Lukli mają złą pogodę od 24 maja 2012 roku, bez znacznej poprawy w ostatnich dniach. W sobotę 26 maja 2012 prywatne helikoptery wydostały około 250 turystów z Lukli do Kathmandu. Lecz z powodu zerowej widoczności na lotnisku w Lukli, helikoptery nie były w stanie w ogóle wylądować w niedzielę 27 maja 2012.

Pozdrawiamy,

Backpackers Club

.