займ на карту срочно с плохой кредитной историей
05thkwiecień

Sezon wspinaczkowy w Himalajach rozpoczęty

Cześć,

Co ciekawego dzieje się w Himalajach tej wiosny? Sezon wspinaczkowy na najwyższe szczyty naszej planety już w pełni. Zobaczmy co słychać u niektórych wypraw!

Horia i Dujmovits będą próbować sił na Evereście, bez użycia butli z tlenem.
Horia Colibasanu, wspinacz z Rumunii, regularny partner wspinaczkowy Petera Hamora, stworzył zespół z Niemcem Ralfem Dujmowitsem. Razem będą próbować swoich sił na Evereście od północnej strony(bez użycia tlenu).
Colibasanu ma już na swoim koncie siedem ośmiotysięczników. Dujmovits natomiast, był na szczytach wszystkich ośmiotysięczników. Obaj Panowie są znani z unikania używania butli z tlenem oraz przywiązywania uwagi do stylu, drogi którą zdobywają szczyt.

Południowa ściana Lhotse – brak wyprawy tej wiosny(2017).
Sung Taek Hong miał ponownie po raz kolejny walczyć z południową ścianą Lhotse tej wiosny. Towarzyszyć miał mu Jorge Egocheaga.
Jednak w ostatnich dniach himalaiści dowiedzieli się, że ich chińska agencja(co zajmowała się organizacją wyprawy) anulowała ich wyprawę. Najprawdopodobniej pod naciskami chińskiego rządu. Hong(Koreańczyk) broni się, mówiąc, że jego ekspedycja nie była polityczna w żadnym aspekcie. Lecz to nie jest pierwsza w historii interwencja rządu chińskiego w świat wspinaczki wysokogórskiej.
Spekuluje się, iż decyzja chińskich władz ma związek z informacją z USA o instalcji systemu przeciwrakietowego THAAD(Terminal High Altitide Area Defense), w którym to USA jest wspierana logistycznie przez Koreę Południową.

Kontrowersje na lodospadzie Everestu
Tzw. „Icefall Doctors” w tym roku zabezpieczyli drogę przez Khumbu Icefall dokładnie w okolicy tego samego miejsca co w 2014 roku. czyli w miejscu, gdzie 3 lata temu zeszła lawina(18.04.2014) zabijając 16 Nepalczyków.
Już 3 lata temu były prowadzone dywagacje czy to właśnie nie „Icefall Doctors” są częściowo winni tragedii, gdyż poprowadzili drogę przez najłatwiejszy technicznie teren, ale gdzie zagrożenie lawinowe jest jedno z największych. Miejmy nadzieję, że ten sezon będzie spokojny…

Nadajniki GPS dla wspinaczy na Evereście
W tym roku na Evereście, każdy alpinista biorący udział w ekspedycji na najwyższy szczyt naszej planety, zostanie wyposażony w nadajnik GPS.
Ma to na celu uniemożliwić fałszywe stwierdzenia zdobycia szczytu. Tutaj sygnał z nadajnika GPS powinien rozwiać wszystkie wątpliwości czy wierzchołek został zdobyty… Nie do końca jestem przekonany, że to zadziała…

Turystyka w Nepalu w liczbach
Pozostając nadal przy Nepalu i Himalajach. Liczba obcokrajowców, którzy odwiedzili Nepal w 2016 roku wyniosła około 753 tysięcy osób. Co jest dużym skokiem w porównaniu do 2015 roku(roku trzęsienia ziemii w Nepalu). Porównując te dwa lata, liczba odwiedzających wzrosła o prawie 40%.
Te liczby cieszą. Przychody z szeroko pojętej turystyki to 7.5% całego PKB Nepalu. Dla porównania w Indiach i Bangladaeszu(wow!) przychody z turystyki stanowią większy % PKB, ale już w Sri Lance, znacznie mniejszy od Nepalu.

Pozdrawiam,
Marcin Mentel
Backpackers Club

.