займ на карту срочно с плохой кредитной историей
23thsierpień

Spływ kajakiem Rio Negro? Ciekawostki Amazonia

Ekspedycja spływu kajakiem rzeką Rio Negro w Amazonii
Angleo Corso, 33 latek w 2009 roku postanowił oddać się przygodzie całkowicie, pozostawiając za sobą tzw „zwykłe życie”. Rozpoczął on ekspdycje, która prowadziała od Rio de Janeiro do Amazonii, która trwała 17 miesięcy. 7500 km na rowerze i 2500 km płynąc kajakiem. Po raz pierwszy, ktoś podjął się w pojedynkę przepłynięcie samemu, i „pod prąd” od miasteczka portowego Santarem, w stanie Para, do Manaus w Amazonii. Angelo opowiada, iż zawsze chciał dokonać takiej zmiany w swoim życiu. Studiował prawo na uniwersytecie, i czuł, iż jego idee w ogóle nie mają przełożenia na życie. Do tej pory, spędzał życie na zarabianiu pieniędzy, teraz spędza życie, jak mówi, na spełnianiu dziecięcych marzeń.

W tym momencie(sierpień 2012) Angelo ma w planach spływ Rio Negro pomiędzy Sao Gabriel da Cachoeira, a Manaus. Akurat oba miasta znane nam z naszej wyprawy na najwyższy szczyt Brazylii – Pico da Neblina. Ma przed sobą około 1100km do pokonania w 45 dni. Teraz czeka w Sao Gabriel na dostawę swojego ekwipunku, który łącznie będzie ważył około 250 kg. Poczas całej jego przygody, będzie mu towarzyszył fotograf i operator kamery Marcelo de Paula, odpowiedzialny za rejestrowanie każdej chwili wyprawy. Dodatkowo do grupy dołączył doświadczony atleta Mario Vidal. Będą oni spływać dwoma kajakami – jedną „jedynką” oraz jedną „dwójką”.
Oprócz podróży przez Rio Negro, ma w plnach również wejście na najwyższy szczyt Brazylii, Pico de Neblina. Z oboma przedsięwzięciami bardzo mu kibicujemy!
Nie martwi się on o miejsca noclegowe po drodze spływu. Rio Negro jest pełne nadbrzeżnych plaż, gdzie można rozbić namioty. Ich celem jest zapoznanie się z regionem, wtopić się w otaczający krajobraz Amazonii, wejść w interakcję z lokalną kulturą oraz zmusić organizm do znacznego wysiłku. Życzymy powodzenia!
Polecamy lekturę oficjalnej strony Angelo Corso i jego wypraw:
ANGELO CORSO LINK
A dla osób nie posługujących się językiem portugalskim polecamy tłumacz :  GOOGLE TRANSLATE

Ciekawostki dotyczące Amazonii w Brazylii.
Poniżej macie wykres. Na jednej osi podział na miesiące. Na drugiej osi od 0 do 350mm – ilość opadów w tym rejonie Amazonii.
Jak widać największy poziom opadów(powyżej 250mm) utrzymuje się w miesiącach od stycznia do kwietnia. Wtedy też bardzo szybko podnosi się poziom wód w Amazonii. Gdzie średnio od kwietnia do września poziom wód przekracza 26 metrów! A w styczniu czy grudniu, może wynosić zaledwie 19-20 metrów. Ponad 6 metrów różnicy!
Rysunek bardzo dobrze to obrazuje, jak wygląda tam pora deszczowa, a jak sucha:)

 

 

 

 

 

 

 

Zobaczcie też wykres poziomu rzeki Rio Negro(można ten wykres stosować jako odnośnik, do rzek okolicznych w Rio Negro). Jeśli chce ktoś wybierać się na trekingi w tych rejonach najbardziej polecamy miesiące październik, listopad, grudzień, gdy poziom wody jest najniższy. Natomiast w czerwcu-lipcu poziom Rio Negro przekracza 30 metrów!

 

 

 

 

 

 

 

 

Amazonia jest miejscem niesamowitych gatunków roślin, jak i zwierząt. Chociażby takich ssaków z rzędu naczelnych – Ukari szkarłatny.


 

 

 

 

 

Jak wyglądało wspinanie się na Pico da Neblina(2994mnpm) w 2001 i 1992 roku? 20 lat temu, nie tak dawno, ale jest różnica.

Zobaczcie filmy! WARTO!

Tak bywało w 2001 roku…

A tak wyglądała wojskowa ekspedycja 20 lat temu.

Pozdrawiamy,

Backpackers Club

.