займ на карту срочно с плохой кредитной историей
15thsierpień

Stonehenge w Amazonii?Święte jaskinie Yanomami i Pico da Neblina

Brazylijski Stonehenge

Stan Amapa. W Calcolene, małym miasteczku zlokalizowanym około 390 km od Macapy, stolicy stanu Macapa – północnych rejonów Brazylii, na brzegach rzeki Great Rego, znajdują się dziwne obiekty.
Zbiór dziwnych kamieni, bez wątpienia dzieło ludzkich rąk jest uznane za amazoński Stonehenge. To miejsce było badane od 2005 roku. Według archeologów to miejsce było zamieszkałe i używane przez lokalne plemiona około 1100 lat temu, dla realizacji rytuałów. Część rytuałów mogła być odprawiana podczas letniego przesilenia dnia z nocą. Także całe to miejsce zostało uznane i udowodnione, iż było miejscem pochówku ważnych osób z plemienia – ich grobowcami.
To miejsce było zapomniane przez wiele lat. W 2005 roku wrócił do łask zainteresowania rządu brazylijskiego. Najazd europejczyków spowodował wycofanie się lokalnych plemion z tego terenu do bardziej niedostępnych miejsc. Gdzie mogli skryć się w dżungli przed najeźdźcami.

Święte jaskinie Yanomami zostały odnalezione w Amazonii
Ekspedycja na Pico de Neblina w 2010 roku odkryła pięć jaskiń, które zostały okrzyknięte jako święte przez grupy Indian Yanomami.
Jaskinie są zlokalizowane w górnym biegu rzeki Rio Negro. Do tej pory tylko Indianie Yanomami znają ich lokalizację. Dokładna lokalizacja oraz zdjęcia tego miejsca nie zostaną opublikowane przez rząd. Ze względu na ich ważność dla Indian Yanomami. Dla nich są to mistyczne, magiczne miejsce o znaczeniu duchowym.
Pomimo zainteresowania miejscem, bardzo mała część informacji może być upubliczniona przez koordynatora ekspedycji Josa Carlosa Kingdoma. Jaskinie są małe ale posiadają bogaty ekosystem. Ekspedycja aby móć dotrzeć do tych jaskiń musiał prosić o pozwolenie plemiona Yanomami. Indianie zaprowadzili ich na miejsce, i pozwolili na wizytę. Przed wejściem do jaskiń lider Yanomami Joaquin Figueroa odprawił rytuał dla duchów żyjących w jaskiniach, aby pozwoliły te duchy na obecność obcych.

Wyzwania Pico de Neblina:
Wyzwania, jest ich kilka, pogrupujemy je w 4 kategorie:
Legalność: Park Narodowy Pico da Neblina jest oficjalnie zamknięty dla wizyt od 2002 roku, z powodu konfliktów, które miały miejsca z lokalnymi ludźmi mieszkającymi na terenach parku. W praktyce region jest zdominowany przez Indian oraz górników: oni mówią, kto może, a kto nie może być tam. Najważniejsze to odpowiednie kontakty i znajomości odpowiednich osób wśród Indian Yanomami.
Fizycznie: Jedną rzeczą jest jak masz dzień ciężkiej fizycznej aktywności, po czym wracasz do domu, bierzesz ciepły prysznic, zjadasz wygodnie kolację i odpoczywasz w swoim łóżku. Innym przypadkiem jest jak masz dzień ciężkiej aktywności fizycznej, marszu pod górę(przeważnie z lunchem), amazoński upał, z lokalnymi komarami,a na kolację ryż z fasolą i odświętnie kawałkami mięsa. Potem rozkładanie moskitier i spanie gdzie popadnie. A następnego dnia ponownie to samo. Ta powtarzalność tych ciężkich warunków przez 10-12 dni nie jest dla każdego.
Logistyka: Poruszając się wpierw jeepami, potem łodziami, finalnie piechotą z plecakami,ze zbiorami jedzenia zapakowanymi w plecaki na 2 tygodnie. Ciężkim klimatem od koszmarnie wilgotnych-upalnych dni w dżungli do zimnych dni na wysokościach powyżej 2000mnpm. Cały ekwipunek biwakowy na tak długi czas jest jednym z elementów komplikujących(generujących koszty) ekspedycję.
Mentalne: Każda osoba w grupie pracuje na swój sukces, starając się nie zwariować od upału, ciągłego pocenia się, utraty wody, komarów, uczucia pragnienia, dyskomfortu. I trzeba się na to przygotować psychicznie, bo z dnia na dzień będzie tylko gorzej.
Dla kogo polecamy tą wyprawę, kilka jej zalet:
1. Wspinaczka na najwyższą górę Brazylii oraz na jeden ze szczytów Korony Ameryki Południowej.
2. Utknięcie jednym z najbardziej nienaruszonych przez człowiek części deszczowego lasu Amazonii w całej Ameryce Południowej.
3. Blisko kontakt i poznanie się z kulturą tutejszych Indian Yanomami oraz górników. Przebywanie w niesamowite dżungli.
Jeśli pasjonują Was góry oraz lubicie ciężkie fizycznie wyzwania wśród upałów jak i chłodnych górskich temperatur – ta wyprawa jest dla Was.
http://backpackersclub.pl/wyprawy/amerykapoludniowa/amazonia/
Kilka ciekawostek:
Indianie Yanomami używają tego drzewa dla leczenia, powstrzymywania skutków malarii. Odrywają kawałek kory i go żują.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takie dżdżownice również można tam spotkać dość często:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiamy,

Backpackers Club

.