займ на карту срочно с плохой кредитной историей
18thczerwiec

Sytuacja w Nepalu – podsumowanie

Witam,

Dostaje dużo pytań na temat, jak wygląda teraz Nepal? Czy jest tam bezpiecznie? Czy można już tam jechać? Postaram się w skrócie przedstawić sytuację w Nepalu.

Minęły prawie 2 miesiące od pierwszego trzęsienia ziemii z 25 kwietnia 2015. Od tamtego czasu dużo się zmieniło. Ponad 90% hotelu w Katmandu działa normalnie. Wszystkie restauracje zarówno w Katmandu jak i lodge w rejonach górskich działają normalnie. Jedynie nadal rejon Langtang i teren Manaslu pozostają zamknięte, gdzie prowadzone są prace odbudowujące lodge. Ale to też tylko chwilowe. Nepalczycy naprawdę szybko wzięli się do odbudowy swoich lodgdy czy ich naprawy. Naprawa, zabezpieczenie uszkodzonej ściany, elewacji zajmuje im zaledwie kilka dni. W Khumbu wszysctko działa po staremu.Rejony takie jak Kangchejunga, Dhaulagiri, Annapurna praktycznie w ogóle nie odczuły skutków trzęsienia ziemii. Lotnisko działa jak zawsze. Zabytki w dolinie Katmandu zostały otwarte dla ruchu turystycznego od ostatniego poniedziałku. Drogi czy to do Pokhary czy do innych rejonów górskich pozostają otwarte. Jedyna zamknięta na chwilę obecną ważna droga to odcinek łączący Katmandu z Tybetem – tam ciągle prowadzone są prace naprawcze.

Nepalczycy czego teraz najbardziej potrzebują nie wysyłek żywności, ubrań itp. Zresztą sam rząd zapowiedział, że 22 czerwca 2015 jest ostatnim dniem kiedy będą przyjmowane paczki/przesyłki pomocy humanitarnej – po tej dacie każda taka paczka/przesyłka podlega normalnemu cłu – czyt. opłatom. W ten sposób rząd chce usamodzielnić swoich obywateli, żeby się nie przyzwyczaili do brania tylko, ale zaczęli normalnie żyć i pracować. A jak wiemy duża część społęczeństwa uważa, że: „my powinniśmy im pomóc”, „im się to należy”, ” my mamy kasę więc podzielimy się z nimi”. Może postrzeganie turysty jako chodzącego znaku dolara się troche zmieni.

Dlatego najlepszym sposobem pomocy, wsparcia konretnych osób w Nepalu jest zatrudnienie ich jako: tragarzy, przewodników, skorzystanie z usług hotelu, lodgy, restauracji – ich praca będzie wynagrodzona – a nie fakt bycia poszkodowanym.

Uważam, że najbliższe miesiące to jest lepszy niż kiedykolwiek czasu do odwiedzin Nepalu ze względu na przewidywany brak tłumów czy to w Katmandu czy na szlakach turystycznych. Nepalczycy także bardziej docenią odwiedzających w najbliższym okresie, niż to robili zazwyczaj do tej pory.

Poniżej kilka slajdów statystycznych dotyczących szkód, sytuacji po trzęsieniu ziemii, żebyście byli świadomymi turystami, raz: na temat sytuacji w Nepalu, dwa: geografii kraju i miejsc które te trzęsienie dotknęło.

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.