займ на карту срочно с плохой кредитной историей
16thwrzesień

Tara Air Nepal – Monopol na loty do Lukli :(

Witam serdecznie,

Nowy sezon trekingowy niedługo ponownie się zacznie, ale wiele osób wylatujących do Lukli może mieć poważne powody do obaw. Pojawiają się poważne problemy z rezerwacją lotów do Lukli, bramy do Bazy pod Everestem, gdyż tylko jedna linia działa na tej trasie! Jeszcze 1 rok temu 4 linie operowały na tej trasie!
W danym momencie Tara Air, rozkoszuje się monopolem na trasie Katmandu – Lukla. Wiele agencji trekingowych potwierdza, że nie otrzymało jeszcze potwierdzeń rezerwacji złożonych 2 miesiące temu. Nowa linia lotnicza Namaste Air twierdzi, iż uruchomi swoje pierwsze loty do Lukli przed festiwalem Dashain w Nepalu(połowa listopada), lecz musi jeszcze otrzymać certyfikat, pozwolenie od Departamentu Lotnictwa Cywilnego w Nepalu.
Wraz z Tarą na tej trasie dawniej operowały Sita Air, Agni Air i Nepal Air. Ale Sita zaprzestała lotów zaraz po wypadku jednego z samolotów Dornier 28 września 2012 roku. Agni zrezygnowała z lotów do Lukli w listopadzie 2012 roku. Nepal Air zrezygnował z lotów do Lukli ze względu że miał tylko jednego Twin Otter’a, który nadawał się na tą trasę.W tym momencie Tara lata 3 samolotami na tej trasie, na dniach dodając 4’tą jednostkę. Pod koniec września oczekiwane jest przybycie nowego Dorniera, co dałoby 5 samolotów Tary pracujących na tej trasie podczas sezonu.
Także przez to że mają monopol ceny lotów do Lukli poszybowały ogromnie do góry. Z 232 USD jak to jeszcze było w październiku 2011, teraz loty kosztują 330 USD.

Chiny budują najwyżej na świecie położone lotnisko!

Chiny budują najwyżej na świecie położone lotnisko niedaleko Tybetu, wypełniając plan rozwoju infrastruktury w strategicznym regionie Himalajów. Lotnisko Daocheng Yading położone na wysokości 4411 m.n.p.m. jest w budowie. Pokona ona w kategorii położenia nad poziomem morza inne chińskie lotnisko – Bangda Airport w Prefekturze Qamdo w południowo zachodnich Chinach, które znajduje się na wysokości 4334 m.n.p.m. Do tej pory Chiny wybudowały 4 lotniska w Autonomicznym Regionie Tybetu – Gonggar, Lhasa, Bangda, Xigaze oraz Ngari.

Pierwsza ekspedycja która przeszła całą nepalską cześć Great Himalayan Trail w ciągu jednego sezonu!
14 lutego 2011 pierwsza komercyjna ekspedycja opuściła deszczowe Kathmandu udając się na wschod do Taplejung, aby rozpocząć marsz całej długości szlaku The Great Himalayan Trail. Dobrą wiadomością jest, iż ukończyli oni szczęśliwie swoją ekspedycję 16 lipca 2011 roku. 5 miesięcy nie ustającej wędrówki w górach! Dokładnie 157 dni, około 1700 km przebytych w tym okresie. Coś niesamowitego!

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.