займ на карту срочно с плохой кредитной историей
28thWrzesień

W Himalajach – ataki szczytowe w drodze

Witam,

W poprzednim tygodniu zakończyła się aklimatyzacja i odpoczynek większości zespołów w Himalajach. Okres złej pogody teoretycznie się zakończył. Nadszedł czas prób ataków szczytowych. Czekamy na wieści dotyczące pierwszych wejść, tego sezonu jesiennego, na Manaslu, Cho Oyu, Sziszapangmę i Dhaulagiri.

Manaslu — próba nowa drogi
Alberto Zerain i Mariano Galvan wczoraj wyszli z base campu pod Manaslu. Droga do C2 (6400 mnpm) zajęła im około 12 godzin. Ku ich zdziwieniu, namioty, obóz, który wcześniej założyli-zniknął. Szukali namiotów, sprzętu przez okres około 2 godzin, lecz nic nie znaleźli. Spędzili noc w miejscu gdzie dawniej był ich C2 i dzisiejszego ranka Alberto zszedł do bazy, odpocznie kilka dni i podejmie próbę zdobycia szczytu, już normalną drogą. Mariano z C1 idzie w kierunku szczytu – trzymamy kciuki!

Everest
Zła pogoda i duża ilość śniegu na trasie na szczyt, bardzo mocno utrudniają powodzenie wyprawy Nobukazu Kuriki. 24 września podczas wyjścia aklimatyzacyjnego doszedł do wysokości 7000 mnpm i powrócił do ABC na należyty odpoczynek. Ponowne wyjście w górę ma zaplanowane na dziś.

Dhaulagiri
Ekipa Altitude Junkies na Dhaulagiri dziś rozpoczęła atak szczytowy. W planach mają: Camp 1 – 28.09; Camp 2 – 29.09; Camp 3 – 30.09; 01.10 – wejście na szczyt. Powodzenia!

Sziszapangma
Zespół RMI opuścił ABC wczoraj i spędził noc w obozie pośrednim. W tym momencie są na drodze do C1. Ich aktualne wyjście jest próbą ataku szczytowego.

Cho Oyu
Prognoza pogody zapowiada, że „okno” powinno się utrzymać do końca tego tygodnia. Większość wspinaczy jest w tym momencie w drodze na szczyt pomiędzy ABC a C3. Lecz dziś rano wspinaczy zaskoczyła burza śnieżna w okolicach C2, powodując, że niektóre ekipy co miały na dziś zaplanowane wyjście C2-C3, siedzą w namiotach i próbują ją przeczekać.

Manaslu
Ekipy wypraw komercyjnych na Manaslu także są w trakcie ataku szczytowego. Pierwsze wejścia na wierzchołek, tego sezonu jesiennego, są przewidywane w okresie pomiędzy 29.09 – 01.10.2016. Najlepsza pogoda i najwięcej wejść jest przewidywanych na 30.09. Droga jest zaporęczowana do C4.

Źródło: AltitudePakistan
Tłumaczenie: własne

Pozdrawiam,
Marcin Mentel
Backpackers Club

.