займ на карту срочно с плохой кредитной историей
30thpaździernik

W wysokich górach nadal trwają akcje górskie

Witam,

W wysokich górach nadal trwają akcje górskie.

Nuptse 7742 mnpm

Francuski alpinista Fredric Degoulet i jego zespół zakończyli swoje działania na Nuptse. Ich celem było wytyczenie nowej drogi na południowej ścianie Nuptse 7742m.
Napisali:
„Prawdopodobnie podjęliśmy złą decyzję stawiając wszystko na jedną kartę dnia piątego, bez plecaków, bez planu awaryjnego.”

Burke Khang

Bill Burke, najstarszy żyjący Amerykanin, który wszedł na Everest, jest w drodze do podnóża góry Burke Khang, która została nazwana jego imieniem. Próbował walki z górą w 2015 roku, ale jego próba zakończyła się niepowodzeniem. W tym momencie są w Namche Bazaar w drodze do base campu.

Ama Dablam
Jest często nazywany jednym z najpiękniejszych szczytów na świecie, co przywołało rekordowe ilości wspinaczy w tym roku na tą górę.
Trochę historii – w 2006 roku 6 wspinaczy zginęło na Ama Dablam, jak oberwał się kawałek lodowca i spadł na Camp 3. Także część Ama Dablam oberwała się w 2008 roku, lecz na szczęście nie było ofiar. W 2014 roku 3 wspinaczy zginęło – według relacji niektórych osób, stało się to z powodu używania starych lin poręczowych.
Himalayan Times informuje, że w tym roku na Ama Dablam, jest około 400 wspinaczy (w tym przewodnicy lokalni).
Sześciu Szerpów zaporęczowało drogę na szczyt kilka dni temu, dzięki czemu „powódź” wspinaczy ruszyła na szczyt.

Cholatse 6440 m
Firma Altitude Junkies poinformowała, iż zespół ich Szerpów zaporęczował drogę na szczyt, a 28 października rano, 6 osobowa grupa osiągnęła szczęśliwie szczyt.

Everest
Himalaista Nobukazu Kuriki kilkanaście dni temu zakończył swoją walkę z Everestem. Teraz jest w szpitalu w Kathmandu z powodu krwawienia oraz opuchnięcia lewego oka. Trzeba przypomnieć, że w poprzednich jego próbach zdobycia Everestu jesienią, stracił on już 9 palców.

Kontrowersje na Manaslu
Himalayan Times informuje, iż pomimo, że ponad 150 osób powiedziało, że weszło na wierzchołek główny Manaslu, to jak się okazuje nikt z nich nie stanął na prawdziwym szczycie.
Słynny organizator wypraw, Russell Brice, zgadza się z tym stwierdzeniem. Wypowiada się także na temat zachowania ekipy Seven Summit Treks. Opowiada, że jeszcze przed wyjściem ich ekipy z Camp 4 w stronę szczytu, zapytali się grupy Seven Summit Treks, czy zaporęczowali drogę na sam szczyt – dostali odpowiedź pozytywną. Z tego powodu ich ekipy nie brały dodatkowych lin do poręczowania na atak szczytowy. Kiedy dotarli do grani szczytowej lina poręczowa się skończyła.
Dlatego tak naprawdę, już drugi rok z rzędu, nikt nie stanął na prawdziwym wierzchołku Manaslu.
Jeden z grupy japońskich wspinaczy próbował pokonać te ostatnie 20 m, od miejsca gdzie kończyły się poręczówki, lecz potknął się i spadł z grani szczytowej.

Pozdrawiam,
Marcin Mentel
Backpackers Club

.