займ на карту срочно с плохой кредитной историей
06thgrudzień

Yanomami – Hutukara 2012

Witamy,

Jedna z naszych najbardziej egzotycznych, wyjątkowych podróży z naszym klubem prowadzi na szczyt Pico da Neblina w Brazylii. Góry znajdującej się na terenach Indian Yanomami. Indian mieszkających na terytorium Brazylii i Wenezueli, których tereny zajmują 9.6 milionów hektarów, czyli dwu krotność terytorium Szwajcarii. Populacja ich sięga 32 000 ludności. 

To właśnie ostatnio miało miejsce spotkanie około 700 Indian Yanomami na 7 zgromadzeniu Hutukary – stowarzyszenia Indian Yanomami. Było one zorganizowane w 20 rocznicę przyznania Indianom Yanomami własnych ziem przez rząd brazylijski.

Głównym tematem rozmów były zagrożenia dla ich ziem, a takim realnym zagrożeniem staje się plan rozpoczęcia przemysłu wydobywczego w tym rejonie na wielką skalę. Co lokalni ludzie twierdzą przyniesie im walki z przyjezdnymi oraz doprowadzi do nich nowe choroby.
Bardzo dużym problemem nadal aktualnym w rejonie jest nielegalne wydobycie i kopalnictwo, które powoduje zanieczyszczenie lokalnej wody do picia oraz rozprzestrzenianie chorób.

Walka o prawa Indian Yanomami zaczęła się już bardzo dawno temu, nawet Prince Charles w 1990 roku wstawił się w obronie praw Indian Yanomami. Nielegalne wydobycie, oraz wprowadzenie tutaj ciężkiego przemysłu doprowadzi do opuszczenia tych terenów przez lokalne zwierzęta, zanieczyszczenie powietrza i wody, a rejon ten słynie z wielu endemitów. Oraz doprowadzi do wycinania okolicznych lasów, w celu wybudowania lotnisk, pasów startowych, którymi będzie można transportować wydobywane surowce.

Więcej o tym przeczytacie pod poniższym linkiem:

Polecamy Wam także film z ostatniej Hutukary o Indianach Yanomami!

Pozdrawiamy,

Backpackers Club

.