Informacje Amazonia
Praktyczne informacje:
Paszport – każdy uczestnik musi mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wylotu. Musi także posiadać 2 zdjęcia (format jak do dowodu) do wyrobienia pozwolenia na treking.
Zakwaterowanie
Na trasie trekingu zatrzymujemy się w namiotach, bądź hamakach. Śpimy na wyznaczonych polanach w dżungli amazońskiej. Do hamaków mamy zamontowane moskitiery, chroniące nas przed insektami, komarami.
Higiena
Prysznic i ciepła woda – w Rio de Janeiro, Foz do Iguazu, nie ma z tym problemów. Czasem ze względu na prace konstrukcyjne w hotelach, hostelach, może jej nie być.
Na trasie treku – wodę pijemy przegotowaną.
Alternatywą są pompki do puryfikacji, oczyszczania wody które odfiltrowują bakterie i wirusy, przy użyciu dodatku chloru. Wadą jest iż trzeba odczekać od 30 min-60 min zanim woda będzie gotowa do picia.
Temperatura
Najniższa temperatura na najwyższych punktach treku(szczycie) w najzimniejsze dni może oscylować w okolicach 0*C.
Zdrowie:
Przed wyjazdem do Brazylii obowiązkowo poddajemy się szczepieniom przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, żółtej febrze oraz tężcowi. Zalecana również szczepienia: durowi brzusznemu, błonicy.
Malaria – NIE MA SZCZEPIEŃ PRZECIWKO MALARII – Działanie ochronne polega na przyjmowaniu leków, które zabijają lub unieszkodliwiają zarazki malarii na określonym etapie ich rozwoju, dzięki czemu zapobiegają rozwinięciu się pełnoobjawowej choroby. Istnieje kilka dostępnych, sprawdzonych leków przeciw malarii. Ponieważ zarazki malarii przenoszone są przez komary, należy nosić rano i po zmroku, (czyli kiedy komary wyruszają na łowy) odzież zakrywającą ręce i nogi oraz używać środków odstraszających komary. Profilaktycznie zalecane są również tabletki anty malaryczne jak np. Malaron. W tej kwestii najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Każdy z uczestników powinien mieć swój własny zapas środków opatrunkowych, lekarstw. Dużą apteczkę będzie posiadał również przewodnik grupy. Skład apteczki na naszej stronie – LINK:
Elektryczność – Zalecamy płaskie wtyczki, gniazdka są w większości hoteli „europejskie” a natężenie wynosi 220 V. Bez problemu można naładować w pokoju hotelowym tel. komórkowy lub baterię do aparatu.
Czas – różnica Rio de Janeiro w stosunku do Polski wynosi 5 godzin. (GMT – 4h)
Wyżywienie
Posiłki – Na trasie treku żywić się będziemy głównie –mięsa z puszek, świeże ryby, zupki instant, ryż, makaron, warzywa, ciasteczka, krakersy, owoce, banany, kawa, herbata, mleko w proszku. Każdy posiłek (w miastach) wliczony w cenę imprezy składa się z jednej porcji – dania głównego, dodatkowo jeden napój – kawa, herbata. Koszta zamówienia napoi gazowanych, alkoholu, drugiej i kolejnej kawy, herbaty pokrywa uczestnik sam.
Finanse
Kursy walut na październik 2022: 1 USD = 5,12 BRL ; 1 EUR = 5,18 BRL
Na trasie wyprawy mamy możliwość wymiany waluty w miastach w Rio de Janeiro, Manaus, Foz do Iguazu na lotniskach, w banku, bądź czasem w hotelach/hostelach .Na czas trekkingu warto mieć jakieś awaryjne fundusze.
Wskazówki :
– używać kremu z filtrem – w szczególności jeśli mamy jasną karnację. Słońce w okolicach równiku jest bardzo silne, i pomimo nie mamy problemu z dziurą ozonową, używanie filtrów jest ogromnie ważne!
– bardzo ostrożnie dobrać zakup repelentu na komary. Będziemy go używać po kilka/kilkanaście razy na dzień. Trzeba uważać, żeby nie miał żadnych ubocznych efektów przy tak długim i częstym stosowaniu.
– Amazonia jest bardzo biednym miejsce. Nie jest tu niebezpiecznie jak w niektórych miastach Brazylii, lecz nadal nie wskazane jest noszenie dużej ilości gotówki.
– Bycie obcokrajowcem w Amazonii zaowocuje tym, iż będziemy przepłacali za wszystko na każdym kroku. Możemy się kłócić, negocjować(to pomoże) lecz nadal zapłacimy wygórowaną cenę. Tak jest wszędzie i akceptujemy to.
– Nie zabierać żadnych nasion, roślin ani zwierząt z dżungli. Jest to karane i policja ma do czynienia z obcokrajowcami próbującymi coś przemycić w każdym tygodniu.
– Fauna – nie wolno mylić pojęć różnorodności, z obfitością występowania. Kiedy to las deszczowy jest domem dla niezliczonej ilości gatunków, większość z nich to małe stworzenia, żyjące w „baldachimie” lasu. Życie zwierząt w lasie deszczowym jest subtelne i przemijalne. Wiele zwierząt polega na kamuflażu oraz nocnym trybie życia, dla ochrony przed drapieżnikami. Jedynym pewnym gwarantem zobaczenia zwierząt to jaszczurki i insekty. Dobry przewodnik może, iż przygoda w dżungli będzie fascynująca pomimo, że nie zobaczysz jaguara.
– Flora – z pewnością zobaczymy wiele roślinności. Co zwróci naszą uwagę jest fakt, iż drzewa w odróżnieniu np od Ameryki Północnej, są blisko siebie rosnące i rosną bardzo wysoko prosto do góry. Drzewa te będą miały gałęzie dopiero tuż przed koroną.
– Bezwzględnie słuchać decyzji przewodnika i nie podważać jej. Rozumieją oni bardziej niż ktokolwiek inny środowisko lasu deszczowego.
– Spotkania ze zwierzętami – najbardziej prawdopodobne na co się natkniesz to insekty (mrówki, ważki, pszczoły, komary) oraz rośliny (wiele lokalnych roślin ochrania siebie za pomocą kolców, substancji trujących). Kiedy jest bardzo wiele jadowitych węży w dżungli, szansa, że natkniesz się na któregoś z nich za dnia jest znikoma. Powinniśmy być najbardziej ostrożni o świcie i wieczorem.
– zawsze pamiętaj o wytrzepaniu, sprawdzeniu butów rano. Przez noc mogły zebrać się tam insekty, bądź zadomowić skorpion.
– woda – pomimo iż znajdujemy się w lesie deszczowym, co oznacza, iż pada tutaj regularnie,nadal jest dość trudno otrzymać wodę, która byłaby nieskażona i nadająca się do picia. Picie skażonej wody może spowodować, iż poważnie zachorujemy oraz do rozwoju pasożytów w naszym żołądku. Gotowanie wody przez minimum 3 minuty, bądź używanie tabletek/kropli oczyszczających zabije te bakterie. Jeśli nie ma możliwości gotowania/użycia chemikaliów, picie rosy z liści, bądź wody wewnątrz niektórych orzechów, jagód jest relatywnie bezpieczne, lecz nie utrzyma Cię nawodnionym długo.
Ciekawostki:
– Amazonka jest drugą najdłuższą rzeką Ziemi(zaraz po Nilu)
– Amazonia posiada 20% zasobów wody całej planety. W ciągu jednego dnia pompuje ona do oceanu tyle wody co rzeka Tamiza w ciągu 1 roku.
– Średnio jest ona 6 do 10 metrów szeroka. W porze deszczowej poziom wody podnosi się o średnio 9 metrów.
– Populacja Indian w 1500 latach, kiedy Portugalczycy przybyli do Brazylii wynosiła kilka milionów. Teraz jest to mniej niż 500 tysięcy.
– Prawie 20% lasu tropikalnego w Amazonii zostało zniszczonych przez uprawy rolne bądź zamieszkanie ludzi.
– Jedna czwarta leków używanych na zachodzie jest tworzona ze składników pochodzących z Amazonii. Ale w rzeczywistości zaledwie tylko jeden procent drzew i gatunków roślin tutejszych zostało przetestowanych przez naukowców.
– Piranie są jednym z około 2 tysięcy gatunków ryb. Czarna pirania jest uznawana za jedną z najbardziej niebezpiecznych. Lecz najczęściej żywią się małymi rybami, krewetkach, insektach. Dopóki nie ma suchego sezonu, kiedy wpadają w żerowy szał, ze względu na niedobór jedzenia w płytkich wodach.