Qubec + Manitoba – Niedźwiedzie polarne
Długość wyprawy: 14 dni
Data: 27.10 – 09.11.2026 – Wyprawa potwierdzona! Zostały 4 wolne miejsca.
Liczba minimalna uczestników: 5
Maksymalna liczba uczestników: 10
Termin zapisów: 31.10.2025 (na rok do przodu)
Trudność: łatwa.
Rodzaj aktywności: Zwiedzanie
Zakwaterowanie: Motele, domy
Podsumowanie: 14 dni wyprawy, 13 nocy w motelach/domach w pokojach 2-3 osobowych
Cena: 5590 CAD + bilet lotniczy uczestnika Polska – Montreal / Winnipeg – Polska (ok. 3400 PLN)
Wliczone jest:
– lot prowadzącego do Kanady
– 13 noclegów na trasie wyprawy w motelach, domach w pokojach 2-3 osobowych
– koszt wypożyczenia auta SUV (kierowcą jest pilot) na trasie Montreal – Toronto
– koszt wypożyczenia auta SUV (kierowcą jest pilot) w Winnipeg
– paliwo na czas podróży oraz opłaty za parkinig i płatne drogi podczas wyprawy
– opłaty wejść do atrakcji wymienionych w programie: Tundra Buggy Tour x 2, Therma Spa Village Winnipeg, Bilet na mecz hokeja, wizyta w Capital K Distillery, wizyta w Sugar Shack, wizyta w Apikol Destillery, Montmorency Falls, Ntre-Dame Bazylika w Montrealu, wjazd na CN Tower w Toronto, bilet na Skylon Niagara Falls,
– ubezpieczenie KL 50 tyś. EUR , NNW 4 tyś EUR
– pociąg na trasie Thompson – Churchill – Thompson dla uczestników, rodzaj : Berth sleeper
– składka na TFG i TFP 2 x 13 zł / osoba
Nie wliczone:
– wyżywienie podczas trwania wyprawy (stołujemy się w restauracjach oraz przygotowujemy posiłki samodzielnie w miejscach noclegowych)
– eTA do Kanady – koszt 7 CAD
Tysiąc kilometrów na północ od Winnipeg znajduje się miejsce, które wydaje się być innym światem. Na pierwszy rzut oka Churchill to północne miasto jak każde inne. Ale po dokładniejszym wywiadzie dowiemy się, że Churchill jest jedynym w swoim rodzaju w skali światowej. Położone wzdłuż szlaku migracji niedźwiedzi polarnych i bieług, Churchill przyciąga miłośników dzikiej przyrody z całego świata.
Churchill jest miejscem dla poszukiwaczy przygód, nie prowadzą tu żadne drogi. Do tego odległego miasta na brzegach Zatoki Hudsona można dotrzeć tylko samolotem lub pociągiem. Miasteczko przyciąga śmiałków chcących zobaczyć niedźwiedzie polarne, bieługi, a także zorzę polarną, którą można tu zobaczy bardzo często w roku.
Oprócz tego odwiedzimy urzekającą prowincję Quebec (i nie tylko). Wizyta w tym regionie dają szansę na doświadczenie magii Montrealu i miasta Quebec, kosmopolitycznych ośrodków z francuskim urokiem starego świata.
Dzień 1
Wylot z Polski i lądowanie późnym popołudniem w Montrealu. Odbiór auta z lotniska. Przejazd do hotelu i krótki spacer po mieście. Nocleg w motelu w Montrealu.
Dzień 2
Nasza wyprawa po Kanadzie/ Quebecu zaczyna się w Montrealu. To kosmopolityczne miasto, drugie co do wielkości francuskojęzyczne miasto na świecie po Paryżu, słynie z tętniącej życiem sceny artystycznej, festiwali i doskonałej kuchni. Obowiązkowe miejsca dziś do odwiedzenia to Old Montreal z brukowanymi uliczkami i zabytkowymi budynkami. Wizyta w Montrealu oznacza również odkrywanie jego pełnego wieżowców centrum miasta. Wybierz się na spacer ulicą Sainte-Catherine. Następnie kontynuujemy spacer przez Plateau Mont-Royal. Ta żywa, przyjazna dzielnica jest idealnym miejscem do wędrówki. Wybieramy się do Mount Royal Park, zielonych płuc Montrealu. A ponieważ jesteśmy tak blisko, odwiedzamy okazałe oratorium Saint-Joseph du Mont-Royal. Będziemy mieć stąd wspaniały widok na miasto. Z mniej oczywistych miejsc do których jeszcze zajrzymy dziś to Habitat67 – niesamowity budynek mieszkalny, zaskakujący swoją architekturą oraz Gibeau Orange Julep – miejsce serwujące m.in. frappe z pomarańczami z niezmienionego przepisu od lat 30 XX wieku. Późnym popołudniem wyjeżdżamy z Montrealu do miasta Quebec. Nocleg w motelu w Quebec City.
Dzień 3
Miasto Quebec, kolebka francuskiej Ameryki Północnej, położone jest na brzegach rzeki Świętego Wawrzyńca. Pierwszym przystankiem na naszej pieszej wycieczce po mieście musi być Château Frontenac, najbardziej rozpoznawalny budynek. Ten okazały hotel (obecnie własność Fairmont) jest charakterystycznym elementem panoramy miasta, z widokiem na Dufferin Terrace i rzekę Świętego Wawrzyńca. Na południowym krańcu Dufferin Terrace dojdziemy do Pierre-Dugua-De Mons Terrace, pięknego miejsca u stóp cytadeli, z którego będziemy podziwiać Château Frontenac i starówkę Quebecu. Następnie wybierzemy się zobaczyć 83 metrowe wodospady Montmorency Falls (wyższe od Niagara Falls). Popołudniem odwiedzmy jedno z wielu w rejonie Quebecu – cukrowni tzw. Sugar Shack, gdzie spróbujemy tam naleśników z syropem klonowym, popularnej kanadyjskiej split pea soup (zupy z łuskanego grochu) czy szynki glazurowanej syropem klonowym. Na koniec dnia udamy się do lokalnej destylarnii, gdzie dowiemy się o lokalnym alkoholu produkowanym z pszczelego miodu. Przewodnik opowie nam o ekstrakcji i przetwarzaniu miodu, fermentacji, destylacji, starzeniu się i butelkowaniu tego trunku. Na koniec – degustacja kilku produktów, w tym musującego miodu pitnego. Nocleg w motelu w Quebec City.
Dzień 4
Z samego rana wyjeżdżamy w stronę stolicy Kanady – miasta Ottawa. Zaczniemy od wizyty przy Centennial Flame. Znajduje się on na dziedzińcu Parliament Hill, upamiętnia on setną rocznicę powstania Kanady jako Konfederacji. Płomień płonie w centrum fontanny otoczonej 12 herbami prowincji i terytoriów Kanady i jest symbolem jedności Kanady. Oferuje on wspaniały widok na budynki Parlamentu. Następnie wybierzemy się na kawę do Byward Market. Założony w 1826 jest jednym z najstarszych i największych publicznych targów w Kanadzie. Ten urokliwy targ, zadaszony zimą, jest domem dla rolników z ich świeżymi kwiatami, owocami i warzywami w ciepłych miesiącach, a także lokalnych rzemieślników i sklepów ze specjalistyczną żywnością przez cały rok. Konynuujemy spacer do kanału Rideau – jest on sercem Ottawy i integralną częścią stylu życia jej mieszkańców. Udamy się do Major’s Hill Park – park miejski w centrum Ottawy, położony wzdłuż kanału Rideau i rzeki Ottawa, oferuje on wspaniałe widoki na Wzgórze Parlamentarne i dolinę rzeki Ottawa. Na kolację wybierzemy się do Sparks Street to atrakcyjny i tętniący życiem deptak z drzewami, kolorowymi klombami, sklepami i kawiarniami. Nocleg w motelu w Ottawie.
Dzień 5
Mamy przed sobą dłuższy przejazd, gdzie dziś naszym celem jest Niagara Falls. Mamy do przejechania ok 550km (5.5 godziny). O tym wodospadzie słyszał każdy. Rozciągająca się na granicy USA i Kanady. Niagara składa się z trzech wodospadów: Horseshoe Falls, American Falls i Bridal Veil Falls. Podczas gdy dwa ostatnie znajdują się po stronie USA, Kanada jest domem dla największego z nich, a 90% rzeki Niagara przepływa przez Horseshoe Falls. Obejrzmy wodospad z wielu punktów widokowych jeszcze za dnia. Udamy się do Skylon Tower, którego wewnętrzne i zewnętrzne tarasy widokowe wznoszą się na wysokość 236 m od krawędzi wodospadu. Otwarta w 1965 roku wieża góruje nad wodospadami Horseshoe Falls i American Falls. W pogodny dzień można również zobaczyć odległą panoramę Toronto. Każdego wieczoru, począwszy od zmierzchu, Wodospad Niagara zamienia się w niesamowite, wielokolorowe widowisko wody i światła. Specjalne światła znajdują się w Illumination Tower, na dachu Table Rock Centre, na skraju Wodospadu Horseshoe i głęboko w w wąwozie rzeki Niagara, naprzeciwko American Falls. Razem te światła tworzą zapierający dech w piersiach widok. Nocleg w motelu w Niagara Falls.
Dzień 6
Dziś po śniadaniu jedziemy do Toronto. Najpierw zajrzymy na kawę i przekąskę do St. Lawrence Market . Przystanek tutaj jest zawsze ważnym punktem podczas wizyty w Toronto, w rzeczywistości został on kiedyś nazwany najlepszym targiem spożywczym na świecie przez National Geographic. Jego ciepła, tętniąca życiem atmosfera przyciąga setki odwiedzających każdego dnia, ale ma również wielką wartość sentymentalną dla mieszkańców Toronto. Miejscowi przyjeżdżają po świeże, wysokiej jakości produkty, a szefowie kuchni często osobiście przyjeżdżają na targ, aby kupić składniki do swoich dań. Następnie krótka wizyta w Kościele Katedralnym św. Jakuba. Jest to siedziba najstarszej parafii w mieście, która została założona w 1797 roku. A teraz czas na ikonę miasta. Definiująca panoramę Toronto, CN Tower jest jednym z najwyższych budynków na świecie. Wieża została nazwana na cześć Canadian National (CN), firmy kolejowej, która zbudowała ją w 1976 roku. Możemy z niej podziwiać widoki na Toronto. Tarasy widokowe na wysokościach od 342 m do 351 m. ukazują piękną panoramę miasta. Jak z grafikiem meczów dopisze nam szczęście to wieczorem udamy się na mecz hokeja ligi NHL. Obowiązkowy punkt podczas wizyty w Kandzie w czasie trwania sezonu NHL* (w zależności od terminarza meczów będziemy szukać możliwości obejrzenia meczu w jednym z odwiedzanych przez nas miast: Toronto, Montreal, Ottawa, Winnipeg). Nocleg w motelu w Toronto.
Dzień 7
Rano udajemy się na lotnisko. Łapiemy 2 godzinny lot z Toronto do Winnipeg. Na lotnisku obieramy nasze kolejne auto i ruszamy na zwiedzanie. Miasto Winnipeg w Manitobie w Kanadzie słynie z bogatej sztuki ulicznej i malowideł ściennych na budynkach. Jednak żadna instalacja artystyczna nie jest bardziej magiczna niż ta, którą można znaleźć w spokojnej dzielnicy mieszkalnej Wolseley. Tutejszse dzieła składają się ze zbioru wizerunków zwierząt występująch w Arktyce zdobiących drzwi garażowe, ogrodzenia, ściany i tylne ściany domów. Nastepnie udamy się na lunch do The Forks. Jes to tętniąca życiem hala gastronomiczna, pełna lokalnych sklepów oferujących ogromny wybór produktów z Manitoby oraz lokalnych restauracji. Na najwyższym piętrze można podziwiać widoki na panoramę miasta z sześciopiętrowej wieży widokowej. Na wieczór udamy się z wizytą do lokalnej Capial K Destillery. Zostaniemy oprowadzani przez jednego z lokalnych ekspertów po fabryce. Poznamy szczegóły procesu destylacji, a na koniec będzie krótka degustacja. Na dobre zakończenie dnia późnym wieczorem relaks w najsłynniejszych w okolicach Winnipeg termach – Therma Spa Village. Nocleg w motelu w Winnipeg.
Dzień 8
Wczesnym rankiem około 6AM wyjeżdżamy w długą podróż. Mamy przed sobą 770km trasy do przejechania do miasteczka Thompson daleko na północy w Manitobie. Z przerwami dojedziemy tam około godziny 15:00. Zostawiamy nasze auto zaparkowane w miasteczku na kilka dni i udajemy się na dworzec kolejwy. Miasto to znane jest jako „Centrum Północy”, Thompson jest jednym z najbardziej odległych miejsc w Manitobie. Założone w latach 50., to niegdyś górnicze miasto jest obecnie największym miastem w północnej Manitobie i ruchliwą bramą do niektórych z najpiękniejszych krajobrazów prowincji. Czekamy na nasz pociąg, który o godz 17.00 odjeżdża w kierunku Churchill. Czas podróży pociągiem 16 godzin. Dystans, który pokonamy pociągiem w ciągu tych 16 godzin – 400km… Miejsca w pociągu: sleeping berth 2nd class.
Dzień 9
O godzinie 9 rano dojeżdżamy do Churchill. W końcu jesteśmy u celu naszej wyprawy. Churchill słynie z niedźwiedzi polarnych, które występują tu jesienią, co dało miastu przydomek i nieoficjalny tytuł „Światowej Stolicy Niedźwiedzi Polarnych”. Gdy kanadyjskie niedźwiedzie polarne migrują ze swoich letnich rejonów na tundrze w kierunku brzegów Zatoki Hudsona, wiele z nich wędruje w okolice Churchill. Szacuje się, że każdej jesieni przez ten obszar przemieszcza się 1200 lub więcej tych stworzeń. Okres, w którym można zobaczyć te niedźwiedzie, jest bardzo krótki, trwa od połowy października do połowy listopada. Gdy tylko na Zatoce Hudsona utworzy się lód, opuszczają one ten obszar, aby polować na foki. Churchill jest domem dla fantastycznej sztuki. Wybierzemy się na spacer po mieście w poszukiwaniu szerokiej gamy murali. Możemy tu znaleźć wszystko, od pomalowanych posągów niedźwiedzi polarnych po zabawne malowidła. Murale są piękne, przypominające, że musimy chronić środowisko i oceany na całym świecie. Nocleg w lokalnym guesthousie w Churchill.
Dzień 10
W końcu ruszamy w teren. Wybieramy się na przejazd w tundrę, aby ujrzeć na własne oczy długo wyczekiwane niedźwiedzie polarne w ich naturalnym środowisku. Jest to najlepszy sposób na eksplorację tutajszej kanadyjskiej Arktyki i zobaczenie zwierząt zamieszkujących ten obszar. Przejeżdżamy specjalnym pojazdem, którego opony mają prawie 170cm wysokości , przez terytorium niedźwiedzia polarnego. Podczas postojów można stać w tylnej części pojazdu co pozwala na obserwowanie niedźwiedzi z róznych części pojazdu . Całość trwania wycieczki to około 6 godzin z krótką przerwą na spakowany „na drogę” lunch. Wracamy do Churchill i udajemy się na kolację do jednej z lokalnych knajpek.
Dzień 11
Dziś wybieramy się ponownie na naszą wycieczkę w tundrę, tak jak dnia poprzedniego, żeby zwiększyć szansę na zobaczenia niedźwiedzi polarnych. Przed wyjazdem opuszczamy nasze pokoje i zostawiamy depozyt na recepcji. Po skończonej wycieczce około godz 15.00. Mamy jeszcze 4 godziny czasu wolnego. Pożytkujemy to na udanie się na pożegnalną kolację w Churchill oraz zakupy pamiątek. Ok 19.00 meldujemy się na dworcu kolejowym, aby o 20-tej wyruszyć w 16 godzinną (400 km) podróż powrotną do miasteczka Thompson. Nocleg w pociągu. Przedział sleeping berth 2nd class.
Dzień 12
Przez noc mamy czas na selekcję zdjęć i wspomnienia obserwacji niedźwiedzi polarnych. Dojeżdżamy do Thomspon około 11 rano. 16 godzinna podróż pociągiem dobiegła końca. Wracamy do cywilizacji. Odbieramy nasze zaparkowane auto i ruszamy w drogę powrotną około 770 km z powrotem do Winnipeg. Dojedziemy do Winnipeg bardzo późnym wieczorem około 22. Nocleg w motelu w Winnipeg.
Dzień 13
Po śniadaniu w hotelu wyjeżdżamy na lotnisko. Wylot z Winnipeg około południa.
Dzień 14
Przylot do Polski.