займ на карту срочно с плохой кредитной историей
15thwrzesień

Nepal zezwolił na trekkingi i wspinaczki od 17 października 2020

Cześć,

Dochodzą nowe pozytywne wieści z Nepalu. Po spotkaniu rządzących 15 września 2020 w Katmandu, uchwalono, że od 17 października obcokrajowcy będą mogli udać się na trekkingi i wspinaczki w Himalajach Nepalu.

Z tego co wiadomo na chwilę obecną (stan na dziś 15.09.2020) :

  • Loty międzynarodowe do Nepalu są wznowione od początku września 2020
  • Na chwilę obecną do Nepalu wjechać mogą tylko Nepalczycy i dyplomaci (ale skoro określili, że od 17.10.2020 obcokrajowcy mogą przyjeżdżać na trekkingi i wspinaczki, to na dniach powinna się pojawić informacja z Immigration Department o zniesieniu zakazu wjazdu dla obcokrajowców)
  • Loty krajowe mają pozwolenie na wznowienie działalności od 17 września 2020
  • Hotele i restauracje mogą się otwierać od 17 września 2020
  • Od 17 października 2020 można przylecieć do Nepalu w celach trekkingu / wspinaczki w Himalajach

Czekamy na doprecyzowanie w najbliższych dniach szczegółów:

  1. Na pewno będzie wymagane posiadanie negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19 przed wylotem. Pytanie tylko, jak „stary” ma być ten test? Do ilu godzin przed wylotem zrobiony: 72 godz czy więcej?
  2. Mają być ponownie dostępne wizy na lotnisku w Katmandu (nie potwierdzona jeszcze informacja).
  3. Na lotnisku w Katmandu przylatującym turystom ma być robiony kolejny test RT-PCR na COVID-19 (pytanie, kto ponosi jego koszt? Nepal czy turysta? Oraz jaki jest jego koszt? Aktualnie w szacuje się, że cena takiego testu na lotnisku w KTM to 100-150 zł / osoba)
  4. Turysta miałby się udać do hotelu i pozostać w nim do czasu otrzymania wyniku testu. Pytania: czy turysta ma się udać do swojego zarezerwowanego hotelu, czy wybranego przez rząd? Po jakim czasie przychodzi wynik – do 24 godz czy do 48 godz?
  5. Wylatując z Nepalu liniami: Qatar Airways, Emiarates lub FlyDubai jest wymagane przez te linie lotnicze do posiadania negatywnego wyniku testu COVID-19 RT-PCR z ostatnich 72 godz z Katmandu. W Katmandu koszt takiego testu to około 150 zł / osoba.

Podsumowując: Nepal się otwiera. Czekamy na więcej szczegółów – najbardziej w kwestii czy będzie konieczny test po przylocie i ile średnio się czeka na wynik tego testu, żeby móc szacować, jak szybko będzie można opuścić Katmandu obierając kierunek na Himalaje.

Na najbliższą jesień 2020 mamy zainteresowanie dwoma oryginalnymi kierunkami (oczywiście w najbliższych tygodniach mogą potwierdzić się inne kierunki w Nepalu):

1) Trekking do baz Kangchenjugi i szczyt Drohmo Ri 5970 m.n.p.m. 21.10 – 11.11.2020

2) Wejście na Mera Peak 6461 m.n.p.m. – 20.11 – 09.12.2020

Osoby wstępnie zainteresowane wyprawami z nami do Nepalu tej jesieni zapraszam do kontaktu, z pytaniami, czy w celu przedyskutowania szczegółów. Zainteresowane osoby będę wtedy informował o szczegółach decyzji strony nepalskiej.

W tej chwili w ofercie są bardzo tanie bilety lotnicze linią FlyDubai z jedną przesiadką na trasie Kraków – Dubaj – Katmandu tam i z powrotem w datach poszczególnych wypraw. Poniżej rozpiska godzinowa i cenowa. Oczywiście można lecieć inaczej (np. z Warszawy czy Berlina czy innych miast) ale akurat z Krakowa połączenia na dzień dzisiejszy są najtańsze.

Pozdrawiam,
Marcin Mentel
Backpackers Club

.