займ на карту срочно с плохой кредитной историей
22thlipiec

Wyprawa na Elbrus 5642 mnpm – zakończona

Witam,

Właśnie wróciliśmy z wyprawy na najwyższy szczyt Rosji – Elbrus 5642 mnpm. Udało się stanąć na jego wierzchołku.

Podróż rozpoczęliśmy lotami na trasie z Warszawy do Moskwy, gdzie na lotnisku Szeremietiewo mieliśmy przesiadkę i dalszy lot do Mineralnych Wód. Potem kolejne 3 godz. (ok. 200 km) przejazdu autem z lotniska MRV do miasteczka u podnóży Elbrusa – Azau.

Następny dzień bardzo pracowity – aklimatyzacja na szczycie Cheget 3450 mnpm, zakupy prowiantu w góry, zakupy gazu, rejestracja pobytu, przepakowywanie się.

Niezwlekając kolejny dzień to już akcja górska. Plecaki wywieźliśmy kolejką, a grupa pieszo pokonała dystans z Azau ok 2300 mnpm do naszego pierwszego obozu na wysokości ok 3800 mnpm.

Dalsza przygoda to trek z plecakami do ok 4180 mnpm, gdzie rozbiliśmy nasz ostatni obóz. Po czym w następne dni mieliśmy dwa wyjścia aklimatyzacyjne na wysokości ok. 4700 mnpm i 4800 mnpm. Czas odpoczynku i przygotowywania do ataku szczytowego.

Dnia 17 lipca uczestnikom Robertowi i Monice udało się stanąć na szczycie Elbrusa 5642 mnpm o godz. około 7:30 rano, po 7.5 godz podejścia z obozu na 4180 mnpm. Pogoda dopisała, pełne słońce i nie za silny wiatr.

Z naszego obozu do Azau 2300 mnpm większość drogi z plecakami schodziliśmy pieszo – ze względu na nie działającą kolejkę.

Następne dni spędziliśmy na eksploracji bocznej doliny odchodzącej od Terskola i jej wodospadów. Uczestnicy spróbowali też jazdy konnej i wielu przysmaków lokalnej kuchnii. Także bardzo miło wspominamy wizyty w knajpkach Kupol Cafe (Terskol) oraz Friends Cafe (Cheget).

Podczas powortu z Kaukazu do Polski, uczestnicy wykorzystali czas przesiadkowy w Moskwie na odwiedzenie części najważniejszych zabytków stolicy Rosji.

Zapraszamy na kolejne edycje wyprawy na Elbrus.

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.