Wyprawa trekkingowa po najsłynniejszych szlakach patagońskich Andów w Chile i Argentynie – PN Torres del Paine , Cerro Torre, Fitz Roy
Czas trwania wyprawy 19 dni
Data: 30.01 – 16.02.2024 – Zapraszam do zapisów. 2 osoby zainteresowane.
Cena: 1 200 000 CLP + 500 USD + bilet lotniczy uczestnika (około 4500 PLN)
Liczba minimalna uczestników: 4
Liczba maksymalna uczestników: 10
Termin zapisów: do 15 października 2023
Trudność: Średnio wymagająca fizycznie.
Rodzaj aktywności: Trekking.
Zakwaterowanie: Hostel + namioty
Galeria zdjęć programu – Galeria zdjęć z zakończonej wyprawy w 2017 roku – LINK
Galeria zdjęć programu – Galeria zdjęć z zakończonej wyprawy w 2018 roku – LINK
Galeria zdjęć programu – Galeria zdjęć z zakończonej wyprawy w 2023 roku – LINK
Patagońskie Andy tworzą wspaniały świat polodowcowych jezior, z górującymi nad nimi granitowymi szczytami, niesamowitymi lodowcami, bukowymi lasami oraz nieskończoną ilością stepu patagońskiego. Idealny region dla wędrowca, który nie chce wybierać się na wycieńczający trekking. Granitowe szczyty Cerro Fitz Roy oraz Cerro Torre inspirowały i nadal to robią, wspinaczy i trekking-owców z całego świata. Naszą przygodę zaczynamy na dalekim południu Chile, gdzie zaczniemy od trekkingu, słynnej pętli dookoła masywu Torres del Paine. Wizyta w tej części świata dla trekking-owca, nie byłaby w pełni spełniona bez wypadów do baz pod takimi słynnymi szczytami jak Cerro Torre i Fitz Roy, już po stronie argentyńskiej. A te wszystkie wędrówki przepleciemy poprzez odwiedziny takich urokliwych miasteczek jak El Calafete, El Chalten, Puerto Natales. Zapraszamy do jednego z najdalszych zakątków Ameryki Południowej – Patagonia!
INFORMACJA: dla osób nie chcących nieść namiotu, maty, śpiwora, swojego jedzenia – jest możliwość rezerwacji gotowych rozstawionych namiotów z matami i śpiworami oraz zakupu posiłków w schronisku. Czy ta opcja jest dostępna zależy od terminu zapisu uczestnika, czy te usługi w datach wyprawy w poszczególnych miejscach noclegowych, będą jeszcze wolne/dostępne. Jest to opcja extra płatna. Ile? To zależy w których noclegach ile posiłków, czy noclegi schronisko, czy gotowe rozstawione namioty.
Program!
Dzień 1
Wylot z Europy/Polski
Dzień 2
Lądowanie na lotnisku w El Calafete, przejazd z lotniska do hostelu w El Calafete. Po dojeździe do El Calafete, załatwiamy wymianę USD na lokalną walutę(można też wymienić na lotnisku w Buenos Aires) oraz idziemy na zasłużoną obiadokolację. Popołudnie spędzamy na spacerze po mieście – a następnego dnia wyruszamy na trekking. Nocleg w hostelu w pokojach 2-3 osobowych.
Dzień 3
Dzisiaj wybieramy się na trekking po lodowcu Perito Moreno. Wycieczka zaczyna się w punkcie zwany „Bajo de las Sombras”, w porcie około 6 km przed balkonami lodowca – tutaj mamy 20 min przeprawę przez Rico Arm, skąd spoglądamy na ściany lodowca Perito Moreno. Wysiadamy na przeciwnym brzegu. Teraz jest czas na sprawdzenie sprzętu oraz krótkie wprowadzenie do tego, co będziemy robić i udajemy się w marsz w kierunku krawędzi lodowca(raki zapewni organizator). Około 2 godzinna wyprawa po lodowcu prowadzi nas pomiędzy najróżniejszymi formami lodowymi, w towarzystwie lokalnego przewodnika. Po spacerze schodzimy z lodowca i wracając przez las wracamy do punktu startu. Po powrocie do El Calafete idziemy na kolację . Nocleg w hostelu w pokojach 2-3 osobowych.
Dzień 4
Dzisiejszego ranka po śniadaniu opuszczamy hostel i na piechotę idziemy na dworzec autobusowy. Mamy przed sobą około 3 godziny jazdy autobusem w kierunku miejscowości El Chalten, która jest oddalona od El Calafete o 215 km. El Chalten jest małym górskim miasteczkiem w prowincji Santa Cruz w Argentynie. Jest uznawane za trekkingową stolicę Argentyny. Miasteczko głównie słynie jako baza wypadowa trekkingowa lub wspinaczkowa pod słynne szczyty Cerro Torre oraz Fitz Roy! Kwaterujemy się w hostelu w pokojach 2-3 osobowych. Reszta dnia spędzamy we własnym zakresie. Następnego dnia kolejny trekking.
Dzień 5
Dzisiaj cały dzień poświęcamy na trekking. Naszym celem na dziś jest Fitz Roy oraz Laguna de los Tres. Po śniadaniu zaczynamy trekking na północ w kierunku Fitz Roy’a z pięknymi widokami na masyw przed nami. Docieramy do Laguny Capri, gdzie Fitz Roy (przy bezchmurnej pogodzie) odbija się w krystalicznej wodzie laguny. Chwila przerwy na lunch, który zabraliśmy ze sobą na drogę i ruszamy dalej w kierunku Laguna de los Tres. Lodowiec de los Tres spływa do tego pięknego jeziora, a ponad nim góruje Fitz Roy. Mamy widoki na jezioro Viedma oraz niekończący się step patagoński, oraz ciągle górujący nad nami szczyt Fitz Roy’a. Całość przejścia tam i z powrotem z przystankami zajmuje nam około 8 – 9 godzin. Wracamy późnym popołudniem do hostelu i udajemy się na zasłużoną kolację. Nocleg w pokojach 2-3 osobowych.
Dzień 6
Dzisiaj kolejny dzień poświęcamy na całodniowy trekking – udajemy się do bazy pod słynnym szczytem Cerro Torre. Masyw ten jest znany ze swojej piękności, ale również z tego, jak trudny jest do wspinania. Wiele ekspedycji próbuje corocznie wejść na szczyt, ale tylko nielicznym się udaje. Szlak rozpoczyna się podejściem w kierunku El Mirador(punktu widokowego na Torre)– około 1 godz 30 min. Po czym mamy krótkie zejście w dół w dolinę rzeki Fitz Roy i kontynuujemy przez dłuższe wypłaszczenie w kierunku moreny lodowcowej otaczającej jezioro. Szlak kończy się na brzegu Laguny Torre, które to miejsce oferuje piękne widoki na Torre, otoczone przez inne okoliczne szczyty. Po nacieszeniu się tym widokiem wracamy tą samą drogą do El Chalten na naszą ostatnią noc w tym miasteczku. Nocleg w hostelu w pokojach 2-3 osobowych. Czas trekkingu około 6-7 godzin.
Dzień 7
Dzisiejszego dnia wracamy do El Calafate. Udajemy się w powrotną podróż z El Chalten do El Calafete (215 km) – czas przejazdu około 3 godzin. Wyjeżdżamy około 11 rano. Żeby być w El Calafete około 14:00. Reszta dnia wolnego. Nocleg w hostelu w pokojach 2-3 osobowych w El Calafate.
Dzień 8
Łapiemy kolejny autobus tym razem z El Calafete do Puerto Natales (Chile). Ta podróż zajmie nam około 6 – 7 godzin – widoki po drodze bardzo ciekawe. Popołudniem dojeżdżamy do Puerto Natales i udajemy się taxi z dworca do naszego hostelu na noc. Nocleg w pokojach 2-3 osobowych.
Dzień 9 do Camp Seron
Poranna pobudka, wczesne śniadanie i jedziemy z plecakami na dworzec autobusowy w celu złapania kolejnego autobusu jadącego z Puerto Natales do Laguna Amarga (czas przejazdu około 2 godziny). Tutaj zatrzymamy się w siedzibie Parku Narodowego w celu zakupienia pozwoleń i będziemy mieli chwilę na rozejrzenie się po okolicy. Po czym łapiemy kolejny busik do początku szlaku(dodatkowo płatny). Przez następne kilka dni będziemy wędrować po tym parku, odwiedzając bazę pod wieżami, Grey Glacier oraz French Valley, zanim udamy się w podróż powrotną do Puerto Natales. Idziemy poprzez polodowcowe moreny dookoła Masywu Paine, w kierunku obozowiska Seron. Szlak prowadzi nas poprzez specyficzny dla tego rejonu las, w którym możemy ujrzeć papugi Austral, oraz kilka gatunków gęsi, a czasem nawet guanaco oraz tutejszego lisa. Mamy do przejścia dziś około 16 km co zajmie nam około 5-7 godzin. Dochodzimy do Cam Seron rozbijamy obozowisko i zabieramy się za przygotowywanie jedzenia.
Dzień 10 Camp Seron – Lago Dickson.
Po porannym śniadaniu udajemy się w kierunku jeziora Dickson, jezioro polodowcowe, znajdujące się na granicy Południowego Lądolodu Patagońskiego. Dzisiaj jest dłuższy w km dzień, ale nie powinien nam sprawić problemów. Rozbijamy namioty na polu kempingowym niedaleko schroniska Refugio Dickson. Na polu kempingowym jest możliwość wzięcia ciepłego prysznica albo napicia się piwa w schronisku. Dziś przejdziemy 19 km, a czas przejścia to około 6 godzin. Nocleg w namiotach.
Dzień 11 Refugio Dickson – Camp Los Perros.
Dzisiaj mamy do przejścia 11 km, co powinno nam zająć około 5 godzin. Dzisiaj zaczynamy marsz idąc przez las bukowy. Po naszej lewej towarzyszy nam cały czas widok na lodowiec Perros. Wyglądamy i nasłuchujemy czerwonogłowego Dzięcioła Magellana. Chwilę przed dotarciem do obozowiska, maszerujemy tuż obok Lodowca Perros i rozkoszujemy się bliskimi widokami na złoża lodu i jezioro. Dziś nasze obozowisko na kempingu Los Perros. Noclegi w namiotach.
Dzień 12 Camp Los Perros – Grey Glacier.
Dzisiaj przekraczamy przełęcz Paso John Garner, z widokami na imponujący Szary Lodowiec oraz na Południowy Patagoński Lądolód. To jest nasz najważniejszy dzień, gdyż podchodzimy pod przełęcz Johna Garnera, po czym idziemy szlakiem w dół, poprzez gęsty las, biegnący bezpośrednio powyżej masywu Szarego Lodowca. Gdy będziemy na szczycie przełęczy spoglądamy na otaczające nas szczyty Południowy Patagońskiego Lądolodu – widok nie do ominięcia – liczymy na dobrą pogodę.
Dalej mamy około 4 godziny marsz głównie szlakiem biegnącym w dół poprzez las południowego amerykańskiego buku. Co jakiś czas pojawiają się punkty widokowe na lodowiec, do którego zmierzamy oraz na Południowy Patagoński Lądolód. Po południu czas na relaks w tym spokojnym, niesamowitym miejscu. Nocleg na polu namiotowym w Grey Camp Site. Czas przejścia około 7 godzin, dystans 23 km.
Dzień 13 Grey Glacier – Camp Paine Grande.
Dziś nasz szlak biegnie w kierunku jeziora Pehoe, nadal ukazując nam jeszcze więcej widoków na lodowce oraz góry, które tworzą ten park narodowy. Maszerując przechodzimy przez wysokich płaskowyż, z którego rozpościerają się widoki na Szary Lodowiec oraz na góry lodowe, panoramę przed nami w kierunku jeziora Pahoe. Pahoe znaczy – ukryte jezioro w języku Tehuelche. Po południe mamy wolne na odpoczynek oraz relaks na polu namiotowym albo w schronisku Lodge Paine Grande. Wieczorem można się udać do Lodgy na drinka, herbatę i podziwiać nocą góry Paine Grande oraz Los Cuernos. Dziś przejdziemy około 11 km, czas przejścia około 4 godziny.
Dzień 14 Camp Paine Grande – Camp Frances.
Dziś kontynuujemy trekking w kierunku Francuskiej Doliny. Otoczeni jesteśmy poprzez wiszące lodowce oraz amfiteatr granitowych ścian i iglic. To jest jedna z najpiękniejszych dolin w parku oraz jeden z najbardziej unikalnych regionów na skalę światową. Po wyjściu z doliny naszym oczom ukazują się turkusowe wody jeziora Nordenskjold. Po około 3 godzinach marszu dochodzimy do kempingu Camp Frances. Dziś pokonamy około 12 km. Nocleg w namiotach.
Dzień 15 Camp Frances – Camp Los Torres.
Dziś jest nasz przedostatni dzień trekkingu. Po śniadaniu zwijamy obozowisko i ruszamy na szlak. Idziemy ścieżką obok jeziora Nordenskjold oraz góry Almirante Nieto, gdzie podziwiamy znajdujące się tam lodowce. Punktem końcowym na dziś jest Camp Las Torres, gdzie rozbijamy obozowisko i zostajemy na noc.
Dzień 16 Camp Los Torres – Wieże Torres
Jeszcze w nocy wychodzimy na lekko z naszego obozowiska na trekking do wież Torres. Niesamowity trekking, w celu zobaczenia z bliska trzech różowych granitowych wież, z który to ten park słynie. Torre Sur 2900 m.n.p.m. , Torre Central 2850 m.n.p.m. oraz Torre Norte 2600 m.n.p.m. Dochodzimy tam na wschód słońca, po czym schodzimy w dół, zwijamy obozowisko i około 14.00 udajemy się transportem do bram parku(extra płatne 3000 CLP) i dalej autobusem do Puerto Natales (przejazd około 2 godzin). Dziś przeszliśmy około 17 km. Wieczorem jesteśmy już z powrotem w cywilizacji w miasteczku w Puerto Natales. Nocleg w hostelu w pokoju 2-3 osobowych.
Dzień 17 Puerto Natales – do El Calafete.
Dzisiaj z samego rana opuszczamy nasz hostel i jedziemy na dworzec. Około 8 rano łapiemy autobus z Puerto Natales do El Calafete. Trasa liczy sobie około 300 km. Dziś wyjeżdżamy na chwilę z Chile i wkraczamy do Argentyny. Czas przejazdu to 4-5 godzin . Nocleg w hostelu w pokojach 2-3 osobowych.
Dzień 18
Wylot grupy z Argentyny do Europy
Cena obejmuje:
– przejazdy taxi nocleg – dworzec – nocleg (w Puerto Natales 2 razy), transport lotnisko El Calafate – hostel – lotnisko El Calafate
–transport autobusowy na trasach: El Calafate – El Chalten – El Calafate, El Calafate – Puerto Natales – El Calafate, Puerto Natales – Laguna Amarga – Puerto Natales, Laguna Amarga – Hotel Los Torres – Laguna Amarga
– noclegi w obiektach noclegowych typu hostel oraz namioty (podczas trekkingu w Torres del Paine) każdego dnia w programie
– opiekę lidera, prowadzącego wyprawę oraz jego koszta.
– opłaty wejściowe do PN Torres del Paine, trekking Puerto Moreno
– lot prowadzącego na trasie Polska/Wiedeń/Praga/Berlin – El Calafate – Polska/Wiedeń/Praga/Berlin
– wyżywienie na część trekkingową w Parku Torres del Paine (wysokokaloryczna żywność liofilizowana – 3 porcje dziennie, kawa, herbata – łącznie 21 porcji na osobę),
– gaz na trekking w PN Torres del Paine
– walkie talkie, GPS, telefon satelitarny,
– Ubezpieczenie KL i NNW, ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka
Cena nie obejmuje:
– Własny ekwipunek trekkingowy
– Koszta wyżywienia, alkoholu i napoi gazowanych.
– Wyżywienia oprócz wskazanych wyżej tych, co zapewniamy (zapewniamy podczas trekkingu w Torres del Paine)
– Nadbagażu na lotach międzynarodowych i krajowych
– Napiwków dla lokalnej obsługi
– Wydatków własnych: pamiątki, internet, rozmowy telefoniczne,