Szlak królewski Kungsleden – Szwecja
Długość wyprawy: 12 dni
Daty: 18.08 – 29.08.2024 – Zapraszam do zapisów
Liczba minimalna uczestników: 4
Termin zapisów: zapisy do 03.03.2024
Trudność: Wymagająca fizycznie.
Rodzaj aktywności: Trekking.
Zakwaterowanie: Hostel i schroniska
Podsumowanie: 12 dni wyprawy, 9 dniowy trekking, 10 nocy w schroniskach, 1 noc w hostelu
Cena: 4500 PLN + 7700 SEK(ok. 2900 PLN) + bilet lotniczy uczestnika Polska – Kiruna – Polska (ok. 1600 PLN)
Wliczone jest:
– lot prowadzącego do Szwecji
– noclegi: 10 nocy w schroniskach górskich w pokojach wieloosobowych(sauna, kuchnia), 1 nocleg hostel (pokoje 3-4 osobowe)
– Autobusy publiczne: z/do lotniska Kiruna, Kiruna – Abisko, Kvikkjokk – Kiruna
– 4 transfery łodzią na trasie szlaku
– ubezpieczenie KL 50 tyś. EUR , NNW 4 tyś EUR
– 27 liofilizatów dla każdego na trekking (LYO) i ich wysyłka
– składka na TFG i TFP 2 x 13 zł / osoba
– telefon satelitarny, GPS
Nie wliczone:
– wyżywienie podczas pobytu we Szwecji. Organizator zapewnia 27 liofilizatów na osobę. Na trasie trekkingu można uzupełniać w schroniskach zapasy jedzenia. Można zaopatrywać się w normalne produkty w schroniskach, nie ma konieczności jedzenia ciągle liofilizatów.
Informacje o trekkingu Kungsladen?
Teren rzadko odwiedzany przez Polaków. Dzienne długości wędrówek to około 15-25 km. Łącznie około 180km marszu. Suma podejść: 5km. Dla wielu uczestników istotnymi informacjami będą:
– nie śpimy w namiotach ale w schroniskach. Codzienna sauna, gotowanie pod dachem w kuchni schroniskowej. Nie trzeba nieść namiotu w plecaku.
– w schroniskach jest możliwość zakupienia jedzenia, dlatego jak ktoś nie chce, nie musi nieść/brać wszystkich zapewnionych liofilizatów i dokupować prowiant w schronisku. Dzięki temu jego plecak podczas wędrówki będzie ważył mniej
Plan ramowy:
Dzień 1 – Przelot Polska – Sztokholm – Kiruna. Przejazd do Abisko, nocleg w Abisko.
Dzień 2 – Trekking Abisko do STF Abiskojaure (15 km). Nocleg w schronisku.
Dzień 3 – Trekking STF Abiskojaure do STF Alesjaure (19 km). Nocleg w schronisku.
Dzień 4 – Trekking STF Alesjaure do STF Sälka (25km). Nocleg w schronisku.
Dzień 5 – Trekking STF Sälka do STF Kaitumjaure (25 km). Nocleg w schronisku.
Dzień 6 – Trekking STF Kaitumjaure do STF Vakkotavare (23 km). Nocleg w schronisku.
Dzień 7 – Trekking STF Vakkotavare do STF Sitojaure (20 km). Nocleg w schronisku.
Dzień 8 – Trekking STF Sitojaure do STF Aktse (9km). Nocleg w schronisku.
Dzień 9 – Trekking STF Aktse do STF Pårte (20 km). Nocleg w schronisku.
Dzień 10 – Trekking TF Pårte do STF Kvikkjokk (17 km). Nocleg w schronisku.
Dzień 11 – Przejazd autobusem Kvikkjokk do Kiruna, nocleg w hostelu w Kiruna.
Dzień 12 – Przejaz autobusem na lotnisko i przelot Kiruna – Sztokholm – Polska.
OPIS
Pierwsze dni trekkingu prowadzą wzdłuż długich dolin, kierując się na południe od Abisko. Zasadniczo szlak powoli się podnosi, aż do przełęczy Tjäktja, a następnie powoli schodzi w dół do Singi, po czym następuje kolejna niewielka wspinaczka na Kebnekaise Fjällstation. Ten odcinek szlaku ma również najbardziej arktyczny i alpejski charakter Kungsleden. Na południe od Abiskojaure do Kebnekaise Fjällstation maszerujemy ponad linią drzew, będąc otoczonymi dzikimi, skalistymi górami.
Z Singi szlak schodzi z powrotem do brzozowych lasów w Kaitumjaure. Stąd szlak zmienia się. Będzie coraz więcej podejść góra – dół każdego dnia, zaczynając w lesie, przekraczamy płaskowyż górski i znowu schodzimy do lasu. Nadal można znaleźć fantastyczne widoki.
Niektóre z najbardziej malowniczych części Kungsleden można znaleźć w ostatnie dni trekkingu. Z Aktse trekking na szczyt Skierfe zapewni być może najlepszy widok w Szwecji, gdy patrzymy na Dolinę Rapadalen 600 metrów pod nami. Charakterystyka tego etapu wędrówki jest podobna do ostatnich kilku dni, z tym, że większość dni zaczyna się w lesie, po czym maszerujemy na górski płaskowyż, a następnie ponownie schodzimy do schroniska w lesie.
Opis szczegółowy
Dzień 1
Wylatujemy z Polski przez Sztokholm do miejscowości Kiruna. Stamtąd autobusem lotniskowym udajemy się do centrum miasta, gdzie robimy ostatnie zakupy przed złapaniem pociągu(albo autobusu) do miasteczka, początku naszego trekkingu – Abisko. Tutaj zostajemy na noc w schronisku. Nocleg Abisko.
Dzień 2 trekking Abisko do STF Abiskojaure (15 km).
Abisko to północny punkt początkowy szlaku Kungsleden. Ruszamy na trasę. Park narodowy Abisko obejmuje głównie las brzozowy. Szlak prowadzi w pobliżu rwących wód Abiskojåkka. Miejsce odpoczynku pojawia się po kilku kilometrach wędrówki, obok wysokiej skały wapiennej. Znajdują się tutaj nie tylko stoły piknikowe i toalety, ale także imponujący widok na kanion i otaczające góry. Ścieżka wspina się od miejsca przerwy, zanim wyrówna się nad jeziorem Abiskojaure. Na wschodzie widać potężną górę Giron. Przechodzimy rzekę Kamajåkka po wiszącym moście, aż wkrótce dotrzemy do końca etapu. Nocleg w STF Abiskojaure.
Dzień 3 trekking STF Abiskojaure do STF Alesjaure (19 km)
Wędrówkę rozpoczynamy marszem w brzozowym lesie. Wkrótce docieramy do jałowych górskich wrzosowisk, gdzie wschodnia strona staje się rozległym systemem jezior. Dalej kontynuujemy wędrówkę przez trawę i wrzosowiska z zaroślami. W końcu docieramy do szeregu górskich jezior. Ostatnie jezioro z serii – Alesjaure, to nasz punkt docelowy. Tutaj znajdziemy górskie schronisko STF w pięknej lokalizacji na wzniesieniu, na południowym krańcu jeziora Alesjaure. Nocleg w STF Alesjaure.
Dzień 4 trekking STF Alesjaure do STF Sälka (25km)
Wędrówka między górskimi schroniskami STF w Alesjaure i Tjäkta jest trekkingiem górskim w najlepszym wydaniu. Cel – górskie wrzosowisko otoczone majestatycznymi szczytami i lodowcami.
Poniżej schroniska górskiego STF Alesjaure szlak przecina rzekę Alesätno długim mostem. Następnie szlak biegnie wschodnią stroną szerokiego cieku wodnego. Jesteśmy otoczeni imponującymi szczytami górskimi. Ścieżka prowadzi łagodnie w górę przez wrzosowiska i zarośnięte łąki. Dopiero gdy zbliżamy się do schroniska STF Tjäktja, ścieżka zaczyna być stroma i kamienista. Po przejściu przez przełęcz Tjäktja po drugiej stronie otwiera się nowy krajobraz: dolina Tjäktjavagge. Przełęcz Tjäktja leży 4 km na południe od STF Tjäktja i jest najwyższym punktem szlaku Kungsleden, 1150 m.n.p.m. Pola śniegu rozciągają się wokół nas, a widoki są imponujące. Po stromym i kamienistym odcinku zejścia rozpoczyna się dolina Tjäktjavagge o długości 30 kilometrów. Zachodnia strona doliny jest ograniczona ścianą skalną,a szczyty na wschodzie są bardziej zaokrąglone. Trasa wiedzie na wschód od szerokiego górskiego potoku, który biegnie przez dolinę. Dopiero gdy zbliżamy się do jego końca, zobaczymy długo wyczekiwane schronisko STF Sälka. Nocleg w STF Sälka.
Dzień 5 trekking STF Sälka do STF Kaitumjaure (25 km)
Wędrówka między schroniskami w Sälka i Singi jest jednym z ładniejszych etapów naszej przygody. Imponujące szczyty, strome zbocza i ogromne lodowce dookoła. Szlak prowadzi przez dolinę Tjäktjavagge, która jest tutaj naprawdę szeroka. Towarzyszą nam wspaniałe krajobrazy, takie jak widok na potężny Drakryggen i północny szczyt Kebnekaise. Pokonujemy wiele strumieni drewnianymi mostami, a ścieżka staje się bardziej kręta i kamienista, aż w końcu docieramy do górskiego schroniska STF Singi. Dalsza część drogi jest łatwiejsza. Biegnie wzdłuż górskiego potoku Tjäktjajåkka do jego ujścia do jeziora Kaitumjaure. Pierwsza część trasy prowadzi przez lekko pagórkowaty teren, który wkrótce staje się płaskowyżem. Różnice wysokości są na ogół niewielkie. Pierwsza część (około 10 kilometrów) oferuje dobre miejsca do odpoczynku z dostępem do wody praktycznie wszędzie. Po przejściu przez most 3 kilometry na północ od STF Kaitumjaure teren staje się nieco bardziej wymagający. Nocleg w STF Kaitumjaure.
Dzień 6 trekking STF Kaitumjaure do STF Vakkotavare (23 km)
Początkowa część jest łatwa, aż do mostu przez rzekę Kaitumjåkka, gdzie po drugiej stronie rzeki czeka nas bardziej kamienisty teren. Wkrótce ścieżka wspina się na jałowe zbocza górskie, gdzie niektóre miejsca mogą być podmokłe. Około 4 km na południe od STF Kaitumjaure stoi namiot Sámi (w pobliżu szlaku). Został on odnowiony w XX wieku i może zaoferować tymczasowe schronienie. Docieramy do najwyższego punktu dzisiejszej wędrówki – 780 m.n.p.m. , po którym następuje strome zejście do jeziora Teusajaure. Dalej czeka nas przeprawa łodzią przez jezioro. Po powrocie na ląd po drugiej stronie jeziora znajdujemy się w Parku Narodowym Stora Sjöfallet. Trekking zaczynamy od długiego podejścia, najpierw w górskim lesie brzozowym, a następnie poprzez jałowe wrzosowiska górskie. Po 5 kilometrach dochodzimy do wąwozu. Dalsza część szlaku wypłaszcza się, a trasa biegnie przez rozległe obszary wrzosowisk. Następnie szlak wije się i kręci między górskimi brzozami do STF Vakkotavare. Nocleg.
Dzień 7 trekking STF Vakkotavare do STF Sitojaure (20 km)
Z samego rana udajemy się na przeprawę łodzią na drugą stronę jeziora do STF Saltoluokta. Marsz rozpoczyna się w starym lesie przy schronisku górkim STF Saltoluokta. Wkrótce sosny ustępują miejsca górskim brzozom. Początkowo szlak wije się mocno do góry, ale po 3 kilometrach znajdujemy się na otwartym górskim terenie. Rozciąga się stąd wspaniały widok na zachód. Szlak prowadzi przez wrzosowiska bez dużych przewyższeń. Mniej więcej w połowie drogi dotrzemy do schroniska górskiego w Autsutjvagge, a po kolejnych 3–4 kilometrach przejdziemy przez najwyższy punkt dzisiejszej trasy 775 m.n.p.m. . Dalej szlak prowadzi do schroniska górskiego STF Sitojaure. Nocleg.
Dzień 8 trekking STF Sitojaure do STF Aktse (9km)
Zaczynamy dzień od rejsu łodzią po górskich jeziorach Kaskajaure i Kåbtajaure. Start trekkingu ma miejsce na nabrzeżu w Svine, gdzie znajduje się schronisko górskie. Pierwsze kilometry wędrówki przez brzozowy las są łatwe, a miejscami poukładane są drewniane chodniki. Po wyjściu z lasu mamy przed sobą podejście na okoliczny płaskowyż. Gdy miniemy najwyższy punkt płaskowyżu, zobaczymy dolinę Rapadalen i góry Sarekfjällen ze słynną skałą Skierffeklippan na pierwszym planie. Przy sprzyjającej pogodzie udamy się w miejsce, które wprawia fotografów w zachwyt: Skierffe. Ostatni odcinek do schroniska górskiego STF Aktse prowadzi stromo w dół przez stary las. Nocleg.
Dzień 9 trekking STF Aktse do STF Pårte (20 km)
Po porannym przepłynięciu łodzią po jeziorze Laitaure, rozpoczynamy długi marsz do schroniska górskiego STF Pårte. Pierwsze 5 kilometrów biegnie po łatwym terenie przez stary las. Wchodzimy do Parku Narodowego Sarek. Jest on największym obszarem gór wysokich w kraju. W połowie drogi, w Rittak, znajduje się schronisko górskie, w którym spotykają się las i jałowy krajobraz górski. Z Rittak idziemy dalej w kierunku przełęczy między Faunaåive a Huornatj. Ostatni odcinek w kierunku schroniska górskiego STF Pårte prowadzi po zboczu górskim, a szlak może być miejscami śliski po opadach deszczu. Pozostałe kilometry do STF Pårte przebiegają przez piękny, iglasty las. Nocleg w STF Pårte.
Dzień 10 trekking TF Pårte do STF Kvikkjokk (17 km)
Szlak biegnie na południe przez gęsty las. Po przejściu przez most Tjåltajåkka ścieżka staje się coraz bardziej nierówna i pokryta głazami. Dalej maszerujemy wzdłuż jeziora Stuor Tata. Gdy miniemy rozwidlenie w kierunku osady Pårek Sámi, trasa podąża po łagodnym terenie. Ostatnie kilka kilometrów w dół do schroniska górskiego STF Kvikkjokk jest łatwe, z wyjątkiem wzgórz wokół Tingstallstenen, gdzie szlak może zamienić się w strumień po ulewnym deszczu. Nocleg w schronisku.
Dzień 11
Z samego rana opuszczamy schronisko i trzema autobusami (czyli dwie przesiadki) udajemy się w około 9 godzinną podróż powrotną do miasta Kiruna (przesiadki około 1 – 1.5 godz w Jokkmokk i Gällivare). Mamy do przejechania około 330 km autobusami. Dojeżdżamy późnym popołudniem do Kiruny. Nocleg w hostelu.
Dzień 12
Wykwaterowanie i przejazd na lotnisko. Powrót do Polski.