займ на карту срочно с плохой кредитной историей
20thkwiecień

Jaki trekking/wspinaczka w Himalajach?

Cześć,

Dostaje wiele pytań dotyczących, który rejon/wyprawę w Himalajach polecam? Poniżej krótki opis rejonów, do których prowadzę wyprawy w Nepalu.

Jest ciężko coś polecić, bo każdy rejon w Nepalu jest inny, oraz oczekiwania każdego uczestnika są inne. Wszystkie terminy wypraw do Nepalu są elastyczne! Nawet jeśli nie ma terminu na stronie na daną porę roku co Państwa interesuje, przy zainteresowaniu minimum 3 osób innym terminem(niż na stronie), jak najbardziej jest opcja żeby taki termin „na życzenie” utworzyć. Dlatego, jak marzycie o wyjeździe w Himalaje, a wasza wymarzona wyprawa nie „wstrzela” się terminami w potencjalne (wasze) daty urlopowe, wystarczy mail na info@backpackersclub.pl

Zacznijmy od dalekiego wschodu Nepalu:

1)Trekking do bazy północnej i południowej Kangchenjungi 8586 mnpm i na szczyt Drohmo Ri 5970 mnpm

Wyprawa 23 dni. Miejsce startu i zakończenia trekkingu: Taplejung/Suketar. Jest to jeden z najrzadziej odwiedzanych rejonów w nepalskich Himalajach, ze względu na jego odizolowanie, brak dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej, długość trekkingu – mało osób się na niego decyduje. Dość wymagająca kondycyjnie trasa trekkingowa. Jedno z moich osobistych, ulubionych rejonów w nepalskich Himalajach, które odwiedziliśmy w 2013 roku z wyprawą z PAP i panią Anią Czerwińską.

2) Trekking do Makalu Base Camp ok 5600 mnpm doliną Barun

Wyprawa 22 dni. Miejsce startu i zakończenia trekkingu: lotnisko Tumlingtar. Trekking prowadzący do bardzo rzadko odwiedzanego rejonu Makalu, gdzie mało wędrowców się udaje. Jego mniejsza popularność niż innych obleganych rejonów w Himalajach jest spowodowana tym, że infrastruktura turystyczna jest uboga powyżej Tashi Gaon(2057 mnpm) co powoduje konieczność posiadania namiotu. Ale to właśnie takie tereny(i jak np. wspomniana wcześniej Kangchenjunga) możemy poczuć się sami pośród tego majestatu gór i nie iść w kolejce kilkudziesięciu osób na szlaku. Wymagajacy kondycyjnie, biegnący przez wysokie przełęcze Ghungru La (4050 mnpm), Shipton La (4229 mnpm) i Keke La (4125 mnpm). Można go skrócić o 2-3 dni korzystając z transportu jeepem na trasie Tumlingtar – Num – Tumlingtar.

3)Wyprawa przez lodowe przełęcze „Ice Col Trek 6100 mnpm – 6135 mnpm – 5750 mnpm” – czyli jeden z najwyższych trekkingów w Himalajach

Wyprawa 27 dni. Miejsce startu trekkingu: Tumlingtar. Miejsce końca trekkingu: Lukla. Jest to jeden z najbardziej wymagających trekkingów w Himalajach. Zarówno pod względem technicznym, jak i kondycyjnym. Na pewno trzeba mieć wcześniejsze doświadczenie w posługiwaniu się rakami, czekanem, liną, gdyż będą czekały na nas wyeksponowane przełęcze Sherpani Col (6100 mnpm), West Col (6135 mnpm) oraz Amphu Lapcha(5750 mnpm). Trasa biegnie od doliny Arun po dolinę Barun(czyli dokładnie jak trasa do Makalu Base Camp). Dalej zostawiając Makalu za naszymi plecami, przechodzimy wysokie przełęcze do rejonu Khumbu i wracamy do Lukli. Ten odcinek jest też przez wielu uznawany za najpiękniejszy i najtrudniejszy odcinek Wielkiego Szlaku Himalajskiego.

4)Wyprawa Everest Base Camp ok 5300 mnpm + Island Peak 6189 mnpm

Wyprawa 21 dni. Miejsce startu i końca trekkingu: Lukla. Jest to jeden z popularniejszych trekkingów-wspinaczek w Himalajach. Udajemy się najpierw na aklimatyzację w rejon bazy pod Everestem i górkę Kalapathar ok. 5600 mnpm, aby już zaklimatyzowani do wysokości udać się do doliny rzeki Imja i tam spędzić minimum 1 noc w namiocie pod Island Peak i spróbować swoich sił z tym szczytem. Wiele osób wybiera ten szczyt jako ich pierwszy szcześciotysięcznik do zdobycia (ale oczywiście wcześniej te osoby musza mieć doświadczenie z posługiwaniem się rakami/czekanem/liną i nie mieć problemu z dużą ekspozycją na Island Peak). Jest to ciekawa propozycja bo ciągle przebywamy w bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej, z dostępem do najróżniejszych udogodnień. Uciekając tylko na 1-2 noce do namiotu w bazie pod Island Peak.

5)Wyprawa Everest Base Camp ok. 5300 mnpm i Kalapathar ok. 5600 mnpm

Wyprawa 17 dni. Miejsce startu i końca trekkingu: Lukla. Jest to bardzo popularny trekking dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na 3 i więcej tygodniowy urlop. Przebiega przez duże wysokości, więc można już się zapoznać z tym jak nasz organizm zareaguje na mniejszą ilość tlenu. Po drodze mamy widoki na 4 ośmiotysięczniki (Everest, Lhotse, Cho Oyu, Makalu). Nie potrzeba żadnych wyjątkowych umiejętności technicznych. Kondycja i przygotowanie fizyczne oczywiście wymagane, jak i na każdej innej trasie trekkingowej. infrastruktura i zaplecze turystyczne bardzo dobre – nie ma obawy, że się będzie spało w szopie czy na podłodze w klasztorze(zależy kto co lubi :). Wiele osób zaczyna od tej trasy, potem powracając w Himalaje na inne trasy trekkingowe/wspinaczkowe.

6) Trekking doliną Hinku i wspinaczka na Mera Peak 6461 mnpm

Wyprawa 21 dni. Miejsce startu i końca trekkingu: Lukla. Byliśmy na tej wyprawie już wielokrotnie. Wybierana przez wielu uczestników m.in. ze względu na to że z podstawowymi umiejętnościami technicznymi dotyczącymi raków, czekana, liny można przy dobrej kondycji i pogodzie, znaleźć się prawie na 6500 mnpm. Wejście na Mera Peak jest mniej techniczne niż na Island Peak 6189 mnpm. Lecz kondycyjnie bardziej wymagające (bo np. szczyt jest wyższy). Pogoda także na Mera Peak potrafi być bardziej dokuczliwa niż na Island Peak (bardzo silny wiatr). Trasa na Mera Peak, za to biegnie w zdecydownie mniej zatłoczonym rejonie(Hinku) niż trasa pod Island Peak(dolina Khumbu). Każda góra jest inna, ani jedna ani druga nie jest lepsza. Jest inna. Na drodze podejściowej pod Merę przekracza się, aż 6 przełęczy o wysokościach od 2800 mnpm do 4400 mnpm, co pomaga w procesie aklimatyzacyjnym.

7) Trekking Trzy Przełęcze Khumbu – 8 dni powyżej 5000 mnpm

Wyprawa 21 dni. Miejsce startu i końca trekkingu Lukla. Jest to jeden z najbardziej wynagradzających widokami trekkingów w Himalajach. Trasa przejścia to około 190 km przez 17 dni trekkingu. Uczestnicy walczą o zdobycie takich miejsc jak : przełęcze: Renjo La (5415 mnpm) , Cho La (5320 mnpm), Kongma La(5550 mnpm), szczyty: Gokyo Ri(5360 mnpm), Kalapathar (ok.5600 mnpm), Chokhung Ri( 5550 mnpm); oraz Everest Base Camp (ok. 5300 mnpm) i N Cho Oyu Base Camp (ok. 5100 mnpm). Trasa przez 8 dni przecina granicę 5000 mnpm, czyli przebywamy b.wysoko – blisko ogromnych szczytów w Himalajach. Lecz nadal mamy do dyspozycji b.dobra infrastrukturę noclegową i gastronomiczną. Pierwsze dwie doliny co odwiedzamy: niewielka liczba innych turystów, dolina Khumbu: zdecydownie bardziej zatłoczona. Mamy ciekawe porównanie tych wszystkich dolin. Brak konieczności posługiwania się sprzętem wspinaczkowym. Tylko trekking. Ale dobra kondycja fizyczna i przygotowanie – konieczne.

8) Wyprawa do rejonu Rolwaling + przełęcz Tashi Lapcha 5750 mnpm oraz szczyt Pachermo 6145 mnpm

Wyprawa 19 dni. Miejsce startu trekkingu: Gongor Khola; koniec trekkingu: Lukla. Jest to bardzo wymagający i wynagradzający widokami i satysfakcją trekking. Uczestnicy, którzy bywali w innych rejonach w Himalajach, pojechawszy do Rolwalingu, uważają go za jeden z bardziej urokliwych rejonów. Liczba turystów, którą spotkacie od początku trekkingu do wejścia do rejonu Khumbu można wyliczyć na palcach obu rąk. Bardzo prosta infrastruktura noclegowa i gastronomiczna daje prawdziwy, nie komercyjny obraz Himalajów. Wymagająca technicznie i kondycyjnie przełęcz Tashi Lapcha 5750 mnpm oraz nawigacja po lodowcu Trakarding to jedne z bardziej wymęczających fizycznie zadań. Wiśienka na torcie jest walka ze wiecznie wietrznym szczytem Pachermo 6145 mnpm. Po zejści z Tashi Lapcha do rejonu Khumbu, czuje się dziką satysfakcję z pokonanej trasy.

9) Trekking dookoła Manaslu przez przełęcz Larkya La (5213 mnpm) oraz do Doliny Tsum (Mu Gompa 3700 mnpm) i Ganesh Himal Base Camp (ok. 4200 mnpm)

Wyprawa 23 dni. Miejsce startu: Arughat Bazar; koniec trekkingu: Dharapani. Bardzo długa trasa trekkingowa ponad 250 km podczas całego trekkingu. Trasa wędrówki przebiega przez lasy, pola, łąki i tereny uprawne na wysokościach od 1000 mnpm do 3000 mnpm, aby czym bliżej przełęczy wchodzić w tereny bardziej surowe. Odwiedzamy klasztory, jeszcze nie skażone masową turystyką lokalne domostwa. Dawniej na tej trasie było konieczne spanie w namiotach. Teraz wszędzie są lodge albo dostępne spanie w lokalnych domostwach. Przez to trasa ta przyciąga coraz większą liczbę turystów, dlatego z tą trasą jest jak z Kubą! Śpieszcie się do tego terenu jak najszybciej, bo niedługo może zostać zadeptany. Bardzo fajne panoramiczne krajobrazy, góry nie otaczają nas tak blisko jak w Khumbu, ale mamy pięknę panoramy, różnych kolorów i zmieniajacego się krajobrazu. Infrastruktura noclegowa i gastronomiczna porównywalna do rejonu Mera Peak czy Makalu. Trasa nie przebiega za długo na dużych wysokościach(czyli pow. 4500 mnpm) czyli minimalizuje to możliwość choroby wysokościowej.

10) Trekking dookoła Dhaulagiri przez French Pass 5360 mnpm

Wyprawa 19 dni. Miejsce startu: Sibang, koniec trekkingu: Jomsom. Krótka trasa około 120-130km wędrówki. Zaczyna się na niskich wysokościach ok 1100 mnpm, aby systematycznie wznosić się do ponad 5000 mnpm. Trasa czysto trekkingowa, nie wymaga używania specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego. Lecz wymaga spędzenia 4 nocy w namiotach i gotowania własnego prowiantu. Także infrastruktura noclegowa i gastronomiczna w miejscach przed noclegami w namiotach, jest bardzo prosta (porównywalna do rejonu Rolwaling czy rejonu Kangchenjungi). Jeśli ktoś szuka poziom jedzenia/mieszkania jak w rejonie Annapurny czy Khumbu to nie jest trasa dla niego. Trasa także bardzo wymagająca fizycznie, ze względu na bardzo nieprzewidywalna i często zmieniającą się w tym rejonie pogodę. Często duże opady śniegu powodują, iż przejście tej trasy jest nie lada wyczynem. Pomimo KM krótkiej trasy, wymagająco porównywalna z trasą w rejonie Kangchenjungi. Jest to (podobnie jak rejon Kangchenjungi) najrzadziej odwiedzany rejon w Himalajach. Także jeden z moich osobistych ulubionych.

Jak widać jest w czym wybierać podczas wypraw w Himalaje. Oczywiście rejonów trekkingowych w Himalajach jest jeszcze więcej: rejon Upper Dolpo, Lower Dolpo, Mustangu, Langtang, Rara Lake i inne. Tak samo jeśli chodzi o ekspedycje na wyskie szczyty jak Baruntse czy Cho Oyu.

Jeżeli chcecie się wybrać w Himalaje najlepsze okresy do wybrania się to marzec – koniec maja, lub koniec września – połowa grudnia. Pogoda w Himalajach w ostatnich latach jest tak nieprzewidywalna, że nie ma lepszego/gorszego miesiąca(z w/w) na wyprawę/trekking/wspinaczkę.

W Himalajach poprowadziłem już 21 wyjazdów w ciągu niecałych 10 lat. Dlatego jeśli macie jakiekolwiek pytania dotyczące dowolnego rejonu w Himalajach śmiało piszcie maile.

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

 

 

.