Grenlandia – Fjord Qingertivaq do Tasiilaq — trekking śladami Inuitów
Długość wyprawy: 13 dni
Data: 10.08 – 22.08.2025 – 6 osób zgłoszonych. Zostało 5 wolnych miejsc.
Liczba minimalna uczestników: 6
Termin zapisów: do 01.09.2024
Trudność: Wymagająca fizycznie.
Rodzaj aktywności: Trekking.
Zakwaterowanie: Hostel + namioty
Podsumowanie: 13 dni wyprawy, 1 dzienna wędrówka, 8 dniowy trekking, 4 noce w hostelach, 7 noclegów w namiotach
Cena: 2400 USD + bilet lotniczy uczestnika Polska – Kulusuk – Polska (ok. 4500 PLN)
Wliczone jest:
– lot prowadzącego na Grenlandię
– 2 noclegi w hostelu w Kulusuk w pokoju wieloosobowym, 2 nocleg w hostelu Tasiilaq
– transfer łodzią z Kulusuk do Fjordu Qingertivaq
– transfer łodzią z Tasiilaq do Kulusuk
– ubezpieczenie KL 50 tyś. EUR , NNW 4 tyś EUR
– zakup gazu dla wszystkich na trekking
– 22 liofilizaty dla każdego na 8 dni trekkingu
– transfer łodzią z Tiniteqilâq na wyspę Ammasalik
– namioty dla wszystkich na czas trekkingu
– składka na TFG i TFP 2 x 13 zł / osoba
– telefon satelitarny
Nie wliczone:
– wyżywienie w dzień jak przylecimy do Kulusuk, oraz jak dojdziemy do osady Tasiilaq to wyżywienie tutaj przez 3 dni. Jedzenie kupuje się w supermarkecie i gotuje samodzielnie w hostelach.
Dzień 1
Wylot z Polski na lotnisko KEF (Reykjavík) i przesiadka na dalszy lot do Kulusuk (Grenlandia). Przylot popołudniem. Nocleg w hostelu w Kulusuk.
Dzień 2
Aby dotrzeć do naszego celu, fiordu Ammassalik, głębokiego fiordu o długości ponad 50 km, przemieszczamy się łodzią, która przewozi nas pomiędzy górzystymi wyspami wschodniego wybrzeża Grenlandii. W dalszej części rejsu łodzią, wpływamy do fiordu Qingertivaq. Teraz znajdujemy się w wąskim fiordzie (tylko kilometr szerokości na prawie 20 km długości), nad którym dominują ogromne granitowe ściany górskie sięgające 1500 m. Docierając do końca fiordu, schodzimy na ląd i rozbijamy obóz na brzegu, u podnóża jęzora lodowca, który opada ku nam z płaskowyżu powyżej.
Dzień 3
Dziś kierujemy się w górę doliny, przemierzając pomiędzy wysokimi górami i wzdłuż jeziora noszącego nazwę Qingertuup Imia (Jezioro Pstrągów). Wokół nas roztacza się imponujący widok na granitowe szczyty i lodowce opadające pomiędzy nimi. Idąc dalej przez przełęcz, musimy przeprawić się przez rzekę, zanim będziemy mogli rozpocząć lekkie zejście do kolejnej doliny w kierunku fiordu Sermilik. Obóz rozbijemy na noc niedaleko morza. Czas marszu ok. 6 godzin.
Dzień 4
Dzień spędzamy maszerując na skraju rozległego fiordu Sermilik (szeroki około 7 km). Majestatycznego fiordu usianego górami lodowymi wszelkich kształtów i rozmiarów. Fiord zasilany jest lodem z Lądolodu Grenlandzkiego, która pokrywa większą część kraju. Przez cały dzień kierujemy się na południe wzdłuż brzegów rzeki. Mamy również duże szanse spotkać foki. Rozbijamy obóz w zatoce Sapulik. Czas marszu około 6 godzin.
Dzień 5
Po obejściu zatoki Sapulik nasza trasa skręca od wybrzeża pod górę, podążając brzegami jezior oraz rzek. Maszerujemy dalej, aż dotrzemy do fiordu Amitsivattiva, naprawdę niesamowitego miejsca. Fiord o długości 5 km, którego zbocza wznoszą się na kilkaset metrów, a szerokość wynosi zaledwie kilkadziesiąt metrów. Obóz rozbijamy z pięknym widokiem na fiord. Czas marszu około 5 godzin.
Dzień 6
Dziś czeka nas bardzo atrakcyjny widokowo dzień. Wchodzimy na wzniesienie dominujące nad obozem i po wejściu na górę skręcamy na południe, podążając granią, która zamienia się w wąski półwysep wcinający się w morze. Grzbiet znajduje się ponad 400 m nad poziomem wody, a panorama jest niezwykła. Po naszej lewej stronie mamy widok na fiord oddzielający wyspę Ammasalik od lądu, a po prawej stronie mamy widok na ocean i imponujące góry wyłaniające się ze szczytów lodowców. Pod koniec dnia schodzimy na półwysep, aby dotrzeć do wioski Tiniteqilâq, gdzie niedaleko rozbijamy obóz. Długość marszu 7 godzin.
Dzień 7
Nasz dzień zaczynamy od porannej wizyty w wiosce Tiniteqilâq. W okolicach południa zabieramy się łodzią przez kanał łączący Tiniteqilâq z wyspą Ammasalik, gdzie dalej kontynuujemy naszą podróż pieszo. Wspinamy się po łagodnych zboczach na wysokość około 300 m, znajdujemy idealny punkt na rozbicie obozu z pięknym widokiem na fiord Sermilik i Tiniteqilâq. Długość marszu 4 godziny.
Dzień 8
Okoliczna sceneria zmienia się całkowicie. Podążamy przez krajobraz granitowych kopuł, które powstały w wyniku erozji lodowcowej. Idąc wzdłuż niewielkiego lodowca schodzimy do doliny wypełnionej małymi jeziorami. Dochodzimy do miejsca, gdzie na ziemi leżą rozrzucone duże bloki granitu, czasami osiągające średnicę kilku metrów, przypominając nam, że lodowiec wciąż tu był nie tak dawno temu. Obóz rozbijamy na zielonej polanie nieopodal rzeki. Czas marszu 7 godzin.
Dzień 9
Kontynuując naszą wędrówkę docieramy do jezior Qorlortoq znajdujących się na środku wyspy. Wokół jezior z pewnością spotkamy ptasich mieszkańców tej części wyspy: nurów rdzawoszyinych i lodowcowych. Na powierzchni jeziora często można spostrzec skaczące pstrągi. W miarę zbliżania się do morza zobaczymy, jak roślinność arktyczna staje się gęstsza. Obóz rozbijamy w Kong Oscar Havn. Czas marszu 7 godzin.
Dzień 10
Dziś przed nami ostatni dzień marszu z dużymi plecakami. Około 3 godzinna wędrówka w stronę Tasiilaq, osady wschodniej Grenlandii liczącej prawie 2000 mieszkańców. Wreszcie upragniony prysznic, internet, zakupy w supermarkecie, coca-cola. Noc w hostelu w Tasiilaq.
Dzień 11
To nie koniec trekkingu. Dzisiaj wyruszamy na 1 dniową wycieczkę na okoliczny wierzchołek. Wejdziemy na ponad 600 metrową górę Somandsfjell, skąd roztacza się wspaniały widok na okolicę. W drodze powrotnej zejdziemy szlakiem prowadzącym przez Doliną Kwiatów. Noc w hostelu w Tasiilaq. Czas marszu około 6 godzin.
Dzień 12
Dziś płyniemy łodzią z Tasiilaq do Kulusuk, miejsca skąd rozpoczęła się nasza wędrówka. Ostatnie zakupy, odpoczynek, podziwianie widoków. Przygotowanie sie do wylotu. Noc w hostelu w Kulusuk.
Dzień 13
Wylot z Grenlandii do Polski.