Kazbek – Gruzja
Kazbek(5033 m n.p.m.) – jeden z najpiękniejszych i najbardziej imponujących szczytów tej części świata, trzeci pod względem wysokości szczyt w Kaukazie w Gruzji. Usytuowany w północnej Gruzji się (gruz. Sakartvelo) krainy słynącej z majestatycznych gór, pysznego jedzenia, wina i czaczy, najdłuższych toastów i otwartych, ogromnie gościnnych ludzi.
Data: 5 sierpień – 15 sierpień 2023 – Wyprawa potwierdzona. Brak miejsc.
Cena: 3 900 PLN + przelot (od 1300 PLN)
Kaukaz to najpiękniejsze góry świata – tak twierdzi każdy Gruzin. Przekonaj się sam i wejdź z nami na Kazbeka!
Czas trwania wyprawy 11 dni
Liczba minimalna uczestników: 4
Liczba maksymalna uczestników: 4
Termin zapisów: do 1 kwiecień 2023
Trudność: Wymagająca fizycznie.
Rodzaj aktywności: Trekking, wspinaczka.
Zakwaterowanie: Hotel, namioty,
Galeria zdjęć programu „Kazbek Gruzja” – GALERIA
Link do relacji z zakończonej sukcesem wyprawy Kazbek lipiec 2019 – SUKCES
Galeria zdjęć Kazbek lipiec 2019 – LINK
Kazbek jest pięknym „uśpionym” wulkanem stromo wznoszącym się nad niewielką miejscowością Kazbegi. Patrząc z daleka na urokliwe ściany tego olbrzyma ma się wrażenie, że jest stromą niedostępną, zacięcie broniącą się przed zdobywcami. Dlatego Gruzini zwykli nazywać go Mkinvartsveri (Góra Lodu). Miejsce to ze względu na swoją wyjątkowość, jest związane z wieloma mitami i podaniami, jak choćby z gruzińską wersja mitu o Prometeuszu. Amirani – (tak nazwali go Gruzini) został uwięziony za kradzież i ofiarowanie ludziom ognia oraz za ujawnienie tajemnej receptury produkcji wspaniałego gruzińskiego wina. Droga na szczyt nie jest trudna technicznie, niemniej jest nieco trudniejsza od najpopularniejszej drogi na Elbrus. Pomimo swojej nazwy o tej porze roku nie jest pokryty lodem, za to lubi kapryśną pogodę. Trzeba uważać na lodowe szczeliny i spadające kamienie. Większa część drogi na szczyt prowadzi stosunkowo łatwym i niezbyt stromym lodowcem. Ostatnie 80 m na szczyt to dość stroma śnieżna ścianka – nachylenie ok. 55 stopni.
W trakcie wyprawy zwiedzimy dynamicznie rozwijającą się i bardzo już europejską stolicę Tbilisi. Będziemy podziwiać wieczorną panoramę miasta z twierdzy Narikała,wjeżdżając na nią nowoczesną kolejką gondolową. Zwiedzimy stare miasto pełne starych świątyń oraz zaglądniemy na klimatyczne bazary. Amatorzy kąpieli będą mogli się wykapać i wyszorować w miejskiej łaźni – Abanotumani,zasilanej gorącymi,siarkowymi źródłami. Wybierzemy się też do dawnej stolicy Mcchety, gdzie będziemy zwiedzać katedrę – perłę gruzińskiej architektury sakralnej wraz z wspaniale usytuowanym klasztorem Jvari. Przejedziemy starożytną, górska drogą – Gruzińską Droga Wojenną, zatrzymując się przy twierdzy Ananuri wznoszącej się nad intensywnie turkusowymi wodami jeziora Żinwalskiego. Dotrzemy do miejscowości Kazbegi (obecnie Święty Stefan – gruz. Stepancmina) skąd rozpoczniemy zdobywanie Kazbeka. Podczas wspinaczki zwiedzimy także jedną z najpiękniejszych świątyń na Kaukazie, wizytówkę Gruzji – Cerkiew Trójcy Świętej (gruz. Tsminda Sameba).
Program szczegółowy:
Dzień 1: Przelot Warszawa – Tbilisi. Przejazd do wygodnego hostelu na nocleg.
Dzień 2: Rano zwiedzanie Tbilisi. Pojedziemy kolejką linową do twierdzy Narikała skąd będziemy podziwiać panoramę miasta. Ponadto możemy zobaczyć atrakcje starego miasta m. in. cerkwie, synagogę sefardyjską, meczet. Po południu pojedziemy do dawnej stolicy Gruzji Mcchety, najświętszego miejsca Gruzinów (lista światowego dziedzictwa UNESCO). Zwiedzimy katedrę Sveti Tshoveli (XI-XVw.) i klasztor Djvari (VI w). Wieczorem powrót do Tbilisi. Lunch i kolacja płatne we własnym zakresie.
Dzień 3: Zakupy prowiantu i gazu do gotowania. Przejazd malowniczą Drogą Wojenną do Kazbegi (gruz. Stepancminda – Święty Stefan) leżącym na wysokości 1730 m n.p.m. Po drodze zwiedzanie: twierdza Ananuri (obiekt na liście UNESCO), punkt widokowy na przełęczy Krzyżowej (2379 m n.p.m.), interesujące formy naciekowe. Nocleg w wygodnych kwaterach w pobliżu centrum Kazbegi.
Dzień 4: Rozpoczęcie akcji górskiej. Ruszamy w kierunku góry. Doradzamy wynajęcie koni, które będą niosły nasze bagaże (czekany, liny, ciężkie buty, prowiant i inne) do stacji meteo. Podchodzimy ze stosunkowo lekkimi plecakami z ekwipunkiem do nocowania, namiotami oraz dwoma posiłkami. Godzina podejście do pięknej cerkwi Cminda Sameba (2080 m n.p.m), przekraczamy potok i dochodzimy do małej łąki (ok. 3420 m n.p.m.), gdzie zanocujemy w namiotach przed lodowcem Gergeti – woda pitna ze źródełka. Czas podejścia to około 6 – 8 godzin.
Dzień 5: Przejście lodowcem do byłej stacji Meteo, kolorowo pomalowanego schroniska na wysokości 3600 m n.p.m.. W lecie na lodowcu nie zalega śnieg i szczeliny będą dobrze widoczne. Czas przejścia około 6 godzin. Po południu rozstawiamy namioty i podchodzimy w celach aklimatyzacji, do małego kościółka usytuowanego nad schroniskiem. Nocleg w namiotach. Możliwy nocleg w schronisku – płatne we własnym zakresie – ok 45 lari. W schronisku można ugotować wodę i zjeść posiłek ale nie ma prysznica z ciepłą wodą. Do dyspozycji kuchnia w schronisku – można spokojnie zjeść posiłek.
Dzień 6: Dzień aklimatyzacyjny. Podejdziemy pod tzw. plateau do lodowca, eksplorując pierwszy odcinek trasy na szczyt, który podczas ataku szczytowego trzeba będzie pokonać nocą.
Dzień 7: Atak! Wyjście planowane jest o miedzy godziną 2 a 3 w nocy. Pójdziemy łagodnie nachylonym, mało spękanym lodowcem. Osiągamy plateau na wysokości 4470 m n.p.m. a potem trawersujemy stok w kierunku szczytu. W końcu staniemy na przełęczy rozdzielającej dwa wierzchołki. Ostatni odcinek „szczytowy” to ścianka ostatnie ok. 100 m – nachylenie około 55 stopni. Wejście na szczyt i podziwianie wspaniałej panoramy gór Kaukazu. Przy idealnej pogodzie widać nawet Elbrus. Wejście na szczyt i powrót do „meteo” zajmie nam ok. 14 godzin. Powrót do meteo stacji około godz. 16.
Dzień 8: Dzień zapasowy na wypadek niepogody.
Dzień 9: Zejście na dół do Kazbegi, 6 – 8 godzin. Nocleg w Kazbegi na kwaterach.
Dzień 10: Powrót do Tbilisi. Zwiedzanie miasta, ostatnie zakupy, wizyta w łaźni. Nocleg w hostelu.
Dzień 11: Przelot do Warszawy.
W cenę wliczone jest:
– Noclegi, które obejmują: noclegi w Tbilisi w komfortowym hostelu (pokoje 2-3 osobowe, gorący prysznic, śniadanie), noclegi na kwaterach prywatnych w Kazbegi(2-3 osobowe), a także koszt noclegów w namiotach w czasie akcji górskiej (opłata meteo stacja).
– Posiłki – śniadania w Tbilisi, śniadania i obiadokolacje podczas zakwaterowania w Kazbegi, prowiant w trakcie wyprawy na Kazbek (w trakcie akcji górskiej gotujemy na własnych maszynkach – trzeba wziąć własne).
– Przejazdy: Tbilisi – Kazbegi i z powrotem, transfer z lotniska do hostelu i z powrotem.
– Liny potrzebne do asekuracji podczas zdobywania szczytu.
– Ubezpieczenie specjalistyczne KL i NNW .
– Opieka doświadczonego polskiego pilota.
– Opieka lokalnego przewodnika.
– Walkie talkie, GPS, pulsoksymetr, telefon satelitarny, ładowarkę solarną 30 W do użytku grupowego
Cena nie zawiera:
– Przelotu na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa (od 1300 PLN).
– kartusze gazu do gotowania, na osobę około 50 PLN.
– Kosztu wynajmu koni do transportu plecaków przed i po zdobyciu szczytu. Odcinek z Kazbegi do stacji meteo – baza wypadowa na atak, i z powrotem w dół do Kazbegi. Cena ok 500 PLN za konia w jedną stronę, czyli w dwie strony 1000 zł. Jeden koń może wziąć rzeczy ok 60kg. Zalecamy wynajęcie koni ponieważ znacznie podnosi to przyjemność zdobywania szczytu i oszczędza siły potrzebne na sam atak szczytowy.
– Napojów orzeźwiających i alkoholowych.
– Sprzętu górskiego takiego jak: czekan, raki, karabinki, pętle, uprząż.
– Ceny ewentualnego nadbagażu (samolot).
– Biletów wstępu do muzeów i innych atrakcji.
– Kosztów ewentualnych noclegów w schronisku – meteo stacji (dopłata ok 45 lari/75 PLN za noc).
– Kosztów transportu w trakcie zwiedzania Tbilisi, Mcchety i okolic.
– Kosztów obiadokolacji w Tbilisi – cena posiłku w dobrej restauracji ok 30 lari/50 PLN
Ceny podane w polskich złotych, w opisie wyprawy mogą się nieco różnić, ze względu na różnice kursów walut.
Podczas podejścia zalecamy wynajęcie koni, którymi przetransportujemy ciężkie plecaki ze sprzętem prosto do schroniska, dawnej stacji meteo – bazy (ros. meteo stacja), z której atakujemy szczyt. Przy wejściu na szczyt będzie nas wspierać doświadczony, lokalny, przewodnik górski. Będziemy podróżować – wynajętymi busami (marszrutka) i taksówkami, czasami też skorzystamy z taniej komunikacji publicznej.
Wszyscy uczestnicy obowiązkowo muszą mieć doświadczenie w chodzeniu w rakach, używaniu czekana i bardzo dobrą kondycję fizyczną. Kazbek mimo stosunkowo łatwego podejścia, jest bardzo wymagający kondycyjnie (akcja ataku trwa 14 h). Prosimy wszystkich uczestników o rzetelne przygotowanie się kondycyjnie do wyprawy.
W wyprawie nie powinny brać udziału osoby chore na płuca lub serce. Zalecamy także szczepienia na tężec, żółtaczkę typu A i B.