Svalbard/Spitsbergen wyprawa trekkingowa
Długość wyprawy: 12 dni
Data: 30.06 – 11.07.2023 – Wyprawa potwierdzona. Brak miejsc..
Liczba minimalna uczestników: 4
Termin zapisów: brak miejsc.
Trudność: Wymagająca fizycznie.
Rodzaj aktywności: Trekking.
Zakwaterowanie: Hostel + namioty
Galeria zdjęć Svalbard/Spitsbergen 2017 – LINK
Galeria zdjęć Svalbard/Spitsbergen 2022 – LINK
Podsumowanie: 12 dni wyprawy, 5 dziennych wędrówek, 3 dniowy trekking, 9 nocy w hostelach, 2 noce w namiotach
Cena:
3000 PLN +11 000 NOK(ok. 5000 PLN) + bilet lotniczy uczestnika Polska – Longyearbyen – Polska (ok. 1900 PLN)Wliczone jest:
– lot prowadzącego do Longyearbyen
– noclegi w hostelu w Longyearbyen w pokojach 4 osobowych(7 nocy), 1 nocleg w hotelu Pyramiden(pokój 2-3 os.), 1 nocleg w hostelu w Barrentsburgu(pokój 3 os.), 2 noce w namiotach
– bus z lotniska Longyearbyen do Hostelu oraz Hostel – Lotnisko Longyearbyen
– Bus hostel Longyearbyen – Bjørndalen(początek 3 dniowego trekkingu); taxi hostel Longyearbyen – Foxfonna – hostel Longyearbyen;
– ubezpieczenie KL 50 tyś. EUR , NNW 4 tyś EUR
– zakup gazu dla wszystkich na 3 dniowy trekking
– 7 liofilizatów dla każdego na 3 dni trekkingu
– wycieczka kajakami/trekking na Hiortfjellet z lokalnym przewodnikiem
– namioty dla wszystkich na czas trekkingu
– składka na TFG 13 zł / osoba
– telefon satelitarny
– wynajęcie broni do ochrony przed niedźwiedzami polarnymi
Nie wliczone:
– wyżywienie podczas pobytów w Longyearbyen/Pyramiden/Barrentsburgu. Najtaniej wyjdzie kupowanie jedzenia w supermarkecie i gotowanie samodzielnie w hostelach.
Królestwo niedźwiedzia polarnego
Svalbard jest bliżej niż myślisz – zaledwie 3 godziny lotu z Oslo. Rano możesz wyjechać z Europy Środkowej i dotrzeć tutaj wieczorem.
Svalbard od dawna fascynuje podróżników. Wyjątkowa przyroda, arktyczny charakter, stare górnicze miasta , sąsiednie społeczności norweskie i rosyjskie, wymarłe miasta, które mają surowe i niesamowite piękno. Oprócz kilku tysięcy niedźwiedzi polarnych, wyspy są domem dla prawie 3000 mieszkańców. Ponad 2000 z nich mieszka w Longyearbyen, centrum administracyjnym i głównym ośrodku transportowym Svalbardu. Następnie w rosyjskiej osadzie Barentsburgu mieszka ok. 400 osób. Najmniejsze „miasto widmo” – Pyramiden tylko z pięcioma mieszkańcami jest uważane za perłę wysp i nadal można poczuć tu atmosferę Związku Radzieckiego. „Svalbard” oznacza „zimne wybrzeża” i po raz pierwszy wspomniano w tekstach islandzkich w XII wieku. Jednak archipelag ma stosunkowo łagodny klimat w porównaniu do innych obszarów na tej samej szerokości geograficznej. W Longyearbyen średnia temperatura waha się od -14 ° C w okresie zimowym do + 6 ° C w okresie letnim. W okresie między 14 listopada a 29 stycznia w Svalbardzie jest – noc polarna. Prawie dwie trzecie powierzchni Svalbardu jest chronione i składa się z: kilku rezerwatów przyrody, parków narodowych, rezerwatów ptaków itp.
Podczas tej wyprawy będziemy wchodzić na okoliczne wierzchołki w rejonie Longyearbyen. Przepłyniemy kajakiem wody Adventfjorden. Odwiedzimy wymarłe miasto Pyramiden oraz po 3 dniowym trekkingu po tundrze dojdziemy do rosyjskiej osady Barrentsburga.
Ogólne informacje
Svalbard, dawniej znany pod holenderską nazwą Spitsbergen, jest norweskim archipelagiem na Oceanie Arktycznym. Położona na północ od Europy kontynentalnej, znajduje się w połowie drogi między kontynentalną Norwegią a biegunem północnym. Wyspy tej grupy mieszczą się pomiędzy 74 °, a 81 ° szerokości geograficznej północnej i 10 °, a 35 ° długości geograficznej wschodniej. Największa wyspa to Spitsbergen, a następnie Nordaustlandet i Edgeøya.
Longyearbyen to największa osada na archipelagu. Inne osady obejmują rosyjską społeczność górniczą w Barentsburgu, oraz Pyramiden i Grumant, stację badawczą Ny-Ålesund i placówkę górniczą Sveagruva. Svalbard jest najdalej na północ położoną osadą na świecie ze ludnością zamieszkującą ją cały rok.
W Longyearbyen, Barentsburg i Ny-Ålesund są systemy drogowe, ale nie łączą się ze sobą.
Trzy główne gałęzie przemysłu na Svalbardzie to wydobycie węgla, turystyka i badania.
Klimat / przyroda
Najwyższa zmierzona temperatura w Svalbard wynosi 21,3 ° C, a najniższa -46,3 ° C. W Longyearbyen występuje dzień polarny od 20 kwietnia do 23 sierpnia, a noc polarna od 26 października do 15 lutego.
Svalbard jest wylęgarnią wielu ptaków morskich, a także reniferów, lisa polarnego i kilkunastu rodzajów ssaków morskich, w tym wielorybów, delfinów, fok, morsów i niedźwiedzi polarnych. Niedźwiedzie polarne są symbolem Svalbardu i jedną z głównych atrakcji turystycznych. Svalbard i Franz Joseph Land mają wspólną populację około 3000 niedźwiedzi polarnych.
Plan ramowy:
Dzień 1 – Przylot do Longyearbyen. Nocleg w hostelu Longyearbyen.
Dzień 2 – Spacer po mieście oraz trek do Lindholmhøgda. Nocleg w hostelu Longyearbyen.
Dzień 3 – Wędrówka na Sarkofagen i dalej na Trollsteinen. Nocleg w hostelu Longyearbyen.
Dzień 4 – Wyjazd taxi pod Foxfonnę i trek na Foxfonnę. Nocleg w hostelu Longyearbyen.
Dzień 5 – Przepłynięcie kajakami na drugą stronę fiordu i wejście na Hiortfjellet. Nocleg w hostelu Longyearbyen.
Dzień 6 – Rejs statkiem do Pyramiden. Nocleg w hostelu w Pyramiden.
Dzień 7 – Wejście na Pyramiden Mountain i powrót do Longyearbyen. Nocleg w hostelu Longyearbyen.
Dzień 8 – Trek z Longyearbyen to Grumant. Nocleg namiot.
Dzień 9 – Trek z Grumant do Coles Bay. Nocleg namiot.
Dzień 10 – Trek z Coles Bay do Barentsburga. Nocleg w hostelu.
Dzień 11 – Prom powrotny z Barentsburga do Longyearbyen. Nocleg w hostelu Longyearbyen..
Dzień 12 – Wylot ze Svalbardu.
Program:
Dzień 1
Przylot do Longyearbyen. Odbiór bagażu i przejazd taksówkami do hostelu w mieście. Reszta popołudnia czas wolny. Spędzamy na zrobieniu zakupów spożywczych na kolejne dni i spacerze po mieście. Nocleg w hostelu w pokojach 4 osobowych w Longyearbyen.
Dzień 2 – Trekking na Lindholmhøgda 459 m.n.p.m.
Nasze trekkingi zaczniemy od łatwiejszego celu na początek. Zaczynamy wędrówkę za kolejką linową idąc wgłąb doliny Adventdalen. Trasa prowadzi dalej doliną i brzegiem Lindholmsfjellet. Wejście na płaskowyż jest bardziej strome, niż początek naszej dzisiejszej drogi. Na szczycie Lindholmhøgda obserwujemy piękny widok na Adventfjorden i morze w okolicy Longyearbyen. Całość marszu tam i z powrotem, nie powinna nam zająć więcej niż 4 godziny. Powrót do miasteczka Longyearbyen. Reszta popołudnia czas wolny. Nocleg w hostelu w pokojach 4 osobowych w Longyearbyen.
Dzień 3 – Trekking na Sarkofagen 513 m.n.p.m. oraz na Trollsteinen 848 m.n.p.m.
Dzisiaj już zdecydowanie dłuższy dzień trekkingowy. Podróż rozpoczniemy od wędrówki po wschodniej stronie Sarkofagen, przez Lodowiec Larsbreen. Kontynuujemy dalej wędrówkę na południe w dół do lodowca Longyearbreen. Mijamy fascynujący krajobraz morenowy z bogatą roślinnością i małymi wodospadami. Gdy dotrzemy do Longyearbreen, podążymy za lodem i kanałami wody topniejącej do pokładów lodowcowych. Marsz będzie przebiegał po nierównym, piarżystym i skalistym terenie, na którym przekroczymy kilka małych strumieni. Po około 2-3 godzinach dotrzemy na płaskowyż szczytowy Sarkofagen 513 m.n.p.m. Ale to nie koniec i idziemy dalej. Podążamy w kierunku Lodowca Lars, zanim udamy się do naszego celu – Trollsteinen. Górski grzbiet wokół Larsbreen (Lodowiec Larsa) ma kształt podkowy. Nasza góra wznosi się w najwyższym punkcie grzbietu. To miejsce zostało nazwane – Trollsteinen „the Troll Rock”. Powrót do miasta Longyearbyen. Długość marszu około 8-9 godzin. Nocleg w hostelu w pokojach 4 osobowych w Longyearbyen.
Dzień 4 – Trekking pod Lodowiec Foxfonna ok. 750 m.n.p.m.
Po śniadaniu jedziemy prywatnym transportem do Adventdalen, pozostawiając Longyearbyen za nami. Mijamy wiele ciekawych miejsc – stare lotnisko, kopalnie 5, 6 i 7, stację radarową Eiscat. Droga prowadzi nas do najdalszego punktu gdzie możemy dojechać autem, obok Eiscat. Wyposażeni na wszelki wypadek w raki, ustawimy kurs na Breinosa, płaskowyż Lodowca Foxfonna, gdzie zrobimy sobie przerwę. Stamtąd będziemy mieli widoki na wiele okolicznych lodowców i zapierający dech w piersiach widok na dużą część ziemi Nordenskiøld. Wrócimy tą samą drogą. Czas podejścia wraz z przejazdem tam i z powrotem autem około 7 godzin. Powrót do Longyearbyen i nocleg w hostelu w pokojach 4 osobowych.
Dzień 5 – Kajaki i trekking na Hiortfjellet 926 m.n.p.m.
Wycieczka rozpocznie się o 8 rano, kiedy lokalny przewodnik odbierze nas z miejsca zakwaterowania i zaprowadzi do magazynu z kajakami w Sjøområdet. Otrzymamy tam sprzęt kajakowy. Potem krótkie instrukcje, szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i informacje dotyczące terenu po którym będziemy płynąć. Hjortfjellet to szczyt o charakterystycznym kształcie, który góruje po drugiej stronie fiordu w Longyearbyen. Wody fiordu pokonujemy kajakiem (ok 3 km w jedną stronę), a następnie około 1000 metrów w pionie w trudnym terenie, na które należy się wdrapać. Tutaj nie ma szlaków, kierunek wejścia będzie zależał od aktualnych warunków w tym miejscu. Rzadko ktoś odwiedza to miejsce. W drodze na szczyt mijamy Sneheim,miejsce gdzie w przeszłości mieszkali górnicy. W połowie drogi zobaczymy fabrykę górniczą z minionych czasów. Gdy szczyt zostanie osiągnięty, naszą nagrodą są widoki. Kilometry nietkniętej arktycznej natury rozciągają się pod naszymi stopami. Wracamy tą samą drogą. Całość dzisiejszej wyprawy z pływaniem kajakami zajmie ok 11-12 godzin. Nocleg w hostelu w Longyearbyen w pokojach 4 osobowych.
Dzień 6 – Rejs statkiem do Pyramiden
Wyjeżdżamy po śniadaniu z hostelu do portu. Dziś płyniemy statkiem do Pyramiden. Wyruszamy w kierunku Billefjorden i lodowca Nordenskiöld. Dobrze mieć oczy szeroko otwarte i szukać wielorybów, fok i mnóstwa ptaków w okolicy Diabas. A jeśli będziemy mieli szczęście, to niedźwiedź polarny może gdzieś nam się ukazać. Przewodnik na pokładzie statku opowie historie o Longyearbyen, lodowcach, arktycznej faunie i florze. Ciepły lunch serwowany jest na pokładzie. Jeśli pozwoli na to pogoda i warunki lodowe, wylądujemy w Pyramiden, gdzie czeka rosyjski przewodnik, uzbrojony w karabin do ochrony przed niedźwiedziami polarnymi. W Pyramiden w przeszłości zdarzało się, że niedźwiedzie polarne wędrowały po ulicach, dlatego ważne jest, aby trzymać się razem. Zostajemy na noc w Pyramiden w lokalnym hostelu bo jutra czeka nas wędrówka na okoliczny szczyt. Nocleg w hotelu w pokojach 2-3 osobowych.
Dzień 7 – Trekking na Pyramiden Mountain 937 m.n.p.m.
W godzinach porannych wyruszamy na trekking. Pierwsza część trasy przebiega po drogach pozostałych po czasch górniczych. Szlak podejścia jest coraz bardziej wyboisty i stromy, a także wymagający dobrej koordynacji ruchowej. Ostatnia część podejścia, która znajduje się kilka metrów przed szczytem, czasem może wymagać użycia rąk podczas wdrapyawnia się na wierzchołek. Niezależnie od tego, czy wejdzie się na szczyt, czy nie, z trasy rozciągają się niesamowite widoki na arktyczny krajobraz wokół … górnicze osiedle Pyramiden, wspaniały Billefjord i lodowce biegnące do Lomonosova Plato. Schodzimy tą samą drogą do naszego hostelu w Pyramiden i czekam na popołudniowy prom powrotny do Longyearbyen. Na rejsie, w drodze powrotnej, zbliżamy się do lodowca Nordenskioldbreen, który daje nam możliwość zobaczenia ogromnych niebieskich ścian lodowca wznoszących się nad taflą morza. Ta część rejsu może być obserwowana z pokładu na zewnątrz lub z wnętrza salonu, otoczonego panoramicznymi oknami. Nocleg w pokojach 4 osobowych w hostelu w Longyearbyen.
Dzień 8 – Trekking do Grumant
Dzisiejszego dnia wyruszamy na nasz długo wyczekiwany 3 dniowy trekking do Barrentsburga. Zabieramy gaz, jedzenie na 3 dni, gdzie musimy być samo wystarczalni i wyruszamy w naszą wędrówkę po bezkresach Spitsbergenu. Około 8 rano busem jedziemy z hostelu do Bjørndalen, Bear Valley, tuż obok Longyearbyen. Tu zaczyna się nasza przygoda. Podążamy śladami reniferów do Bjørndahlen i wspinamy się na naszą pierwszą górę, Fuglefjellet, na jakieś 500 metrów. Ze szczytu góry można podziwiać piękny widok na Isfjorden. Po przerwie lunchowej kontynuujemy wędrówkę na zachód. Po długim pierwszym dniu pierwszy kemping będzie mile widziany. Po południu rozbijamy obóz i każdy sobie przygotowuje na maszynkach kolację. Później wieczorem, jeśli nadal mamy trochę energii, schodzimy do starej rosyjskiej osady Grumant. Dawniej tętnica życiem osada górnicza, od czasu zamknięcia kopalni, zamieniła się w miasto widmo zamieszkałe tylko przez ptaki. Mamy dużo czasu na zwiedzanie okolicy, ponieważ w miesiącach letnich słońce nie zachodzi w ogóle. Po powrocie do obozu czas wczołgać się do śpiworów, aby udać się na zasłużony sen. W nocy co kilka godzin zmieniamy wachty. Jedna osoba zawsze pilnuje obozu, aby obserwować czy nic nie zbliża się do naszego obozowiska. Nocleg w namiotach.
Dzień 9 – Trekking do Coles Bay
Nie ma nic lepszego niż rozpoczęcie dnia od posiłku i kawy w otoczeniu widoków na arktyczny fiord. Po śniadaniu pakujemy nasze plecaki i wyruszamy na kolejny pełen przygód dzień marszu. Schodzimy na wybrzeże i docieramy do Coles Bay. Zatrzymujemy się na przerwę lunchową tutaj. Przekraczamy rzekę w Dolinie Coles i idziemy dalej, zanim rozbijamy obóz na noc. Czasem można nawet dostrzec wieloryby w okolicznych wodach. Tej nocy także pełnimy wachty pilnując naszego pola namiotowego. Nocleg w namiotach.
Dzień 10 – Trekking do Barentsburga
Po śniadaniu i spakowaniu obozu kierujemy się na zachód w kierunku rosyjskiego górniczego miasta Barentsburg. Odległość do przejścia podczas dzisiejszej wędrówki jest nieco dłuższa niż w poprzednich dniach, ale teren jest bardziej płaski i łatwiejszy do marszu. W zależności od roztopów, niektóre części wszystkich 3 dni marszu mogą przebiegać po błotnistym, bagnistym terenie. Po południu docieramy do Barentsburga, aktywnego rosyjskiego miasta górniczego. W ostatnich dniach przeszliśmy przez kilka starych rosyjskich osad, ale jest to jedyne wciąż zamieszkałe miasto z około 300 mieszkańcami. Udajemy się do naszego prostego hostelu w Barrentsburgu i teraz jest czas na świętowanie – piwo, wódka oraz prysznic (kolejność dowolna). Nocleg w hostelu w pokojach 3 osobowych.
Dzień 11 – Spacer po Barrentsburug. Powrót do Longyearbyen.
Z samego rana mamy czas wolny do 11 rano, na spacer po Barrentsburgu. Po czym około południa łapiemy prom powrotny do Longyearbyen, gdzie po wysiadce w porcie, jedziemy taxi z powrotem do znanego nam hostelu na naszą ostatnią noc na Svalbardzie. Reszta wieczoru czas wolny na zakupy, pamiątki, pakowanie.
Dzień 12 – Wylot do Polski
Przeważnie wylatujemy przed południem z lotniska w Longyearbyen.