Trawers trekkingowy Lofotów – Norwegia
Długość wyprawy: 13 dni
Data: 13.07 – 25.07.2023 –Wyprawa potwierdzona. 4 wolne miejsca!
Liczba minimalna uczestników: 4
Termin zapisów: 15.06.2023
Trudność: Wymagająca fizycznie.
Rodzaj aktywności: Trekking.
Zakwaterowanie: Hostel/domki + namioty
Podsumowanie: 13 dni wyprawy, 2 dzienne wędrówki, 9 dniowy trekking, 7 nocy w hostelach/domkach/mieszkaniach, 5 nocy w namiotach
Podsumowanie i galeria z zakończonej wyprawy Trawers Lofotów 2019 – LINK
Podsumowanie i galeria z zakończonej wyprawy Trawers Lofotów 2022 – LINK
Cena: 2700 PLN + 4200 NOK(ok. 1970 PLN) + bilet lotniczy uczestnika Polska – Svolvær/ Leknes – Polska (ok. 2200 PLN)
Wliczone jest:
– lot prowadzącego na Lofoty
– noclegi: 3 noce w domkach wieloosobowych, 2 noclegi hostel pokój wieloosobowy, 1 nocleg prywatny domek, 6 nocy w namiotach
– Autobus publiczny: z lotniska Svolvær do Sandsletta Camping; Sandsletta Camping – Delp, Leknes – Napp, Å-i-Lofoten – Leknes.
– Taxi dnia 5 na trasie Kleppstad – Vikjord, prom Kjerkfjorden – Vindstad
– ubezpieczenie KL 50 tyś. EUR , NNW 4 tyś EUR
– zakup gazu dla wszystkich na 11 dniowy trekking
– 10 liofilizatów dla każdego na trekking
– namioty dla wszystkich na czas trekkingu
– składka na TFG i TFP 2×13 zł / osoba
– telefon satelitarny
Nie wliczone:
– wyżywienie podczas pobytu na Lofotach. Organizator zapewnia 10 liofilizatów na osobę. Na trasie trekkingu można uzupełniać w sklepach zapasy jedzenia, dlatego nie trzeba nieść jedzenia na całe 11 dni trekkingu. Można zaopatrywać się w normalne produkty ze sklepu, nie ma konieczności jedzenia ciągle liofilizatów.
Dlaczego trekking na Lofotach?
Bo wszystko, o czym wędrowcy marzą, można spotkać na tym małym obszarze. Często mówi się, że Lofoty są miniaturową Norwegią, co jest całkowitą prawdą, ponieważ wszystkie krajobrazy znajdujące się w Norwegii są tutaj w zasięgu ręki. Znajdują się tutaj ogromne piaszczyste plaże, małe porty z jaskrawo kolorowymi domami, położone głęboko w maleńkich fiordach, wąskie doliny z kilkoma odizolowanymi farmami rozsianymi tu i tam, zielone lub ukwiecone płaskowyże, górskie jeziora, wodospady, śnieg. Szeroka gama krajobrazów, stale obecne morze i góry. Wspaniała przyroda. Tutaj jedyną przeszkodą w nieograniczonym podróżowaniu są góry. Wiele szlaków wędruje przez farmy lub samotne domy, bardzo rzadko można tu spotkać innych wędrowców. Znaczna część wysp pokryta jest torfem, który rośnie powoli z prędkością 1 mm rocznie!
Niekończące się letnie dni. Szerokość geograficzna (68 ° N) oznacza, że słońce nie zachodzi między połową maja a połową lipca, a na północy widać słońce świecące wysoko na niebie! Absolutna cisza. Nie ma tu turystycznego szaleństwa. Jak tylko opuści się główną drogę (E10), sporadycznie spotka się innego turystę.
To, co sprawia, że Lofoty są wyjątkowe, to połączenie krajobrazów i terenów, które zazwyczaj nie występują razem. Ponad 80% archipelagu składa się z pasma górskiego o poszarpanych szczytach. Pozostała część składa się z małych płaskowyżów w centrum i na północy oraz wąskiego pasma wybrzeża, na którym mieszka większość ludności. W ciągu jednego dnia możemy rozpocząć wędrówkę na szerokiej plaży z widokiem na Morze Norweskie, a następnie przejść przez górskie pastwiska zamieszkałe przez kilka na wpół dzikich owiec, zanim w końcu dotrzemy do stromych szczytów, częściowo pokrytych śniegiem, mimo że będzie to przełom czerwca/lipca.
Plan ramowy:
Dzień 1 – Przelot Polska – Oslo – Svolvær. Transfer Svolvær – Sandsletta Camping. Nocleg w domkach Sandsletta Camping.
Dzień 2 – Trekking Delp – Sandsletta Camping. Nocleg w domkach na Sandsletta Camping.
Dzień 3 – Trekking Sandsletta – Svolvær Camping. Nocleg w domkach Lofoten Feriesenter.
Dzień 4 – Trekking Svolvær Camping – Kleppstad. Nocleg w namiotach bez infrastruktury.
Dzień 5 – Transfer Kleppstad – Vikjord. Trekking Vikjord – jezioro Store Krenggårsvatnet. Nocleg namioty.
Dzień 6 – Trekking jezioro Store Krenggårsvatnet – miasto Leknes. Nocleg wynajęte mieszkanie.
Dzień 7 – Transfer Leknes – Napp. Trekking Napp – Nusfjord. Nocleg w namiotach bez infrastruktury.
Dzień 8 – Trekking Nusfjord – Fredvang. Nocleg w namiotach, na zorganizowanym polu namiotowym.
Dzień 9 – Trekking Fredvang – Zatoka Selfjord. Nocleg w namiotach bez infrastruktury.
Dzień 10 – Trekking Zatoka Selfjord – Forsfjorden(prom Kjerkfjorden – Vindstad). Nocleg w namiotach bez infrastruktury.
Dzień 11 – Trekking Forsfjorden – Å-i-Lofoten. Nocleg w hostelu w miasteczku.
Dzień 12 – Trekking Å-i-Lofoten – Zatoka Stokkvika – Å-i-Lofoten. Nocleg w hostelu w miasteczku.
Dzień 13 – Transfer Å-i-Lofoten – Leknes. Przejście na lotnisko. Wylot z Lofotów do Polski.
Program:
Dzień 1 – Przelot Polska – Oslo – Svolvær. Transfer Svolvær – Sandsletta Camping.
Po wylądowaniu na lotnisku Svolvær, jedziemy taksówką około 30 min, która nas zawiezie do naszego miejsca noclegowego. Tutaj jest mały sklepik oraz restauracja, gdzie możemy uzupełnić produkty żywnościowe. Wynajmujemy domek dla naszej ekipy. Relaks wieczorem.
Dzień 2 – Trekking Delp – Sandsletta Camping. Nocleg w domkach na Sandsletta Camping
Z rana z łapiemy autobus z drogi przed naszym kempingiem do Straumsnes vest(czas przejazdu ok 10-15min). Stąd mamy około jeszcze 3 km wzdłuż drogi do przejścia do początku naszego szlaku. Szczegóły dzisiejszego przejścia to:
Dystans: ok. 13km, czas przejścia : ok. 5 godz. , podejść: ok 950 m.
Idziemy na lekko bo nocujemy w tym samym miejscu co noc wcześniej. Nocleg w domkach.
Dzień 3 – Trekking Sandsletta – Svolvær Camping
Dzisiejszego dnia dochodzimy na przedmieścia miasteczka Svolvær, w którym to wylądowaliśmy lotem z Oslo. Dystans: ok. 13 km, czas przejścia : ok. 6 godz. , podejść: ok 700 m.
Po dojściu kwaterujemy się w wieloosobowych domkach. Gotowanie, prysznice. Zalecane wieczorne wyjście do miasteczka do supermarketu, w celu uzupełnienia zapasów żywności na 2-3 dni.
Dzień 4 – Trekking Svolvær Camping – Kleppstad
Dziś już zdecydowanie dłuższy dzień. Opuszczamy cywilizację i przez następne 3 dni nie będziemy mieli możliwości zakupów spożywczych. Dlatego upewniamy się, że mamy wystarczającą ilość jedzenia, gazu.
Dystans: ok. 17.5 km, czas przejścia : ok. 8 godz. , podejść: ok 650 m.
Rozbijamy namioty na wolnej przestrzeni w okolicach miejsca Kleppstad. Nie ma tutaj dostępnej żadnej infrastruktury: pryszniców, elektryczności, wiat do gotowania itp. Śpimy w namiotach, gotujemy na własnych palnikach.
Dzień 5 – Transfer Kleppstad – Vikfjord. Trekking Vikjord – jezioro Store Krenggårsvatnet
Z samego rana zamawiamy taksówki aby nas przetransportowały z naszego punktu noclegowego do początku dalszego etapu treku, czyli Vikfjordu. Mamy do przejechania autem około 13.5km. Po czym zakładamy plecaki i w drogę, przed nami długi dzień.
Dystans: ok. 19.5km, czas przejścia : ok. 8 godz. , podejść: ok 1400 m.
Na noc zatrzymujemy się w dostępnej chatce dla wędrowców. Jakby nie było miejsca, to przy chatce rozbijamy namioty. Nie ma tutaj dostępnych: pryszniców, elektryczności. Śpimy w chatce, gotujemy na własnych palnikach.
Dzień 6 – Trekking jezioro Store Krenggårsvatnet – miasto Leknes
Dzisiejszego dnia dochodzimy ponownie do cywilizacji. Czas na zakupy spożywcze, uzupełnienie zapasów, wrzucenie czegoś dobrego na ząb. Dziś mamy krótki dzień, aby starczyło czas na zakupy i odpoczynek.
Dystans: ok. 11km, czas przejścia : ok. 3.5 godz. , podejść: ok 250 m
Na nocleg zatrzymujemy się w wynajętym mieszkaniu dla całej grupy, więc mamy cały obiekt dla własnej dyspozycji. Upragniony prysznic i bardzo dobrze wyposażony supermarket!
Dzień 7 – Transfer Leknes – Napp. Trekking Napp – Nusfjord
Z samego rana łapiemy publiczny autobus z centrum Leknes do Napp, gdzie wyruszamy w dalszą drogę(czas przejazdu ok 15 min). W Leknes jeszcze będziemy, stąd będziemy wylatywać z powrotem do Oslo i dalej do domu.
Dystans: ok. 18km, czas przejścia : ok. 8 godz. , podejść: ok 1000 m
Dochodzimy do Nusfjord i rozbijamy namioty około 800 metrów za miasteczkiem. W Nusfjord jest malutki sklepik oraz restauracja, jakby ktoś potrzebował uzupełnić zapasy. Śpimy w namiotach. Brak pryszniców, elektryczności.
Dzień 8 – Trekking Nusfjord – Fredvang Camping
Po drodze dzisiejszego trekkingu będziemy można uzupełnić zapasy produktów spożywczych. A dzień długi przed nami.
Dystans: ok. 20.5km, czas przejścia : ok. 8 godz. , podejść: ok 500 m
Dziś dochodzimy do kempingu na którym zatrzymujemy się na polu namiotowym i rozbijamy nasze namioty. Mamy do dyspozycji ciepły prysznic, elektryczność, w pełni wyposażoną kuchnię i przepiękne miejsce przy plaży.
Dzień 9 – Trekking Fredvang Camping – Zatoka Selfjord
Pierwszy etap naszego dzisiejszego trekkingu biegnie wzdłuż drogi przez około 5km lecz nie jest to problemem, gdyż ruch w tym rejonie jest naprawdę znikomy. Dziś kolejny długi dzień przed nami.
Dystans: ok. 18.5km, czas przejścia : ok. 8 godz. , podejść: ok 900 m
Staramy się uzupełnić zapasy w Ramberg, gdyż przez kolejne 2.5 dnia nie będziemy mijali żadnego sklepu z zaopatrzeniem. Rozbijamy namioty na wolnej przestrzeni w okolicach Zatoki Selfjorda. Nie ma tutaj dostępnej żadnej infrastruktury: pryszniców, elektryczności, wiat do gotowania itp. Śpimy w namiotach, gotujemy na własnych palnikach.
Dzień 10 – Trekking Zatoka Selfjord – Forsfjorden(prom Kjerkfjorden – Vindstad)
Dzisiejszego dnia w drugiej połowie dnia mamy przed sobą przeprawę promem pomiędzy Kjerkfjorden – Vindstad. Zajmie nam to ok. 15 min. Po czym dalej kontynuujemy marsz przez około 1.5 godziny.
Dystans: ok. 14.5km, czas przejścia : ok. 6 godz. , podejść: ok 1250 m
Rozbijamy namioty powyżej zatoki na wysokości około 450 m. Nie ma tutaj dostępnej żadnej infrastruktury: pryszniców, elektryczności, wiat do gotowania itp. Śpimy w namiotach, gotujemy na własnych palnikach.
Dzień 11 – Trekking Forsfjorden – Å-i-Lofoten
Dzisiaj w końcu wracamy do cywilizacji. Po drodze już bliżej Å-i-Lofoten w miasteczku Sørvågen mamy do dyspozycji małe sklepy spożywcze oraz restauracje. Dzisiejszy cel jest także naszym punktem docelowym. Kolejnego dnia zrobimy sobie całodniowe wyjście na lekko.
Dystans: ok. 13.5km, czas przejścia : ok. 6 godz. , podejść: ok 800 m
Zatrzymujemy się na noc w hostelu w pokojach wieloosobowych. Mamy do dyspozycji prysznice, elektryczność, miejsce do gotowania, oraz kilka restauracji w mieście. Także jest możliwość zrobienia prania, zostajemy tutaj na 2 noce.
Dzień 12 – Trekking Å-i-Lofoten – Zatoka Stokkvika – Å-i-Lofoten
Dzisiaj robimy sobie około 7 godzinną wycieczkę do Zatoki Stokkvika. Nie musimy już zabierać całych plecaków, bo wracamy do hostelu na kolejną noc. Dzisiaj jest nasza ostatnia wędrówka piesza bezkresami Lofotów.
Dystans: ok. 13.5km, czas przejścia : ok. 7 godz. , podejść: ok 1200 m
Wracamy na noc do hostelu. Nocleg w pokojach wieloosobowych.
Dzień 13 – Transfer Å-i-Lofoten – Leknes. Wylot do Polski.
Z samego rana łapiemy autobus z Å-i-Lofoten do Leknes (czas przejazdu ok 1 godz. 40 min.). Dojeżdżamy do centrum Leknes z całym naszym dobytkiem i mamy stąd około 15 min pieszo do lotniska skąd odlatujemy w naszą podróż powrotną do Polski przez Oslo.