Góry Skaliste Kanady — trekking po jednych z najsłynniejszych szlakach parków narodowych Kanady
Długość wyprawy: 16 dni
Data: 26.06 – 11.07.2025 – Wyprawa potwierdzona. 3 wolne miejsca.
Liczba minimalna uczestników: 5
Termin zapisów: do 30.09.2024
Trudność: Średnio wymagająca fizycznie.
Rodzaj aktywności: Trekking.
Zakwaterowanie: Motel + namioty
Podsumowanie: 15 dni wyprawy, 12 dziennych wędrówek, 1 noc w motelu, 3 noce w hostelach, 5 nocy w domkach, 5 noclegów w namiotach
Podsumowanie i galeria zdjęć z wyprawy sierpień 2018 – LINK
Podsumowanie i galeria zdjęć z wyprawy sierpień 2022 – LINK
Podsumowanie i galeria zdjęć z wyprawy sierpień 2024 – LINK
Cena: 3500 CAD + bilet lotniczy uczestnika do Calgary (ok. 4000 PLN)
Główne punkty programu:
– niesamowite trekkingi w Parkach Narodowych Waterton, Banff, Yoho oraz Jasper
– lot helikopterem do Mt Assinboine
– przeprawa łodzią z Waterton do rozpoczęcia szlaku do Crypt Lake
– podziwiamy przyrodę, możemy spotkać łosia, jelenia, kozicę amerykańską, czarne niedźwiedzie i grizzly
– podróżujemy drogą Columbia Icefiled Parkway
– podziwiamy ośnieżone szczyty górskie, polodowcowe jeziora, rwące rzeki oraz niekończący się las.
Opis:
Piękne szczyty, lodowce, wysokie przełęcze kanadyjskich Gór Skalistych, są najlepiej docenione, gdy zwiedzane pieszo. Nasza przygoda jest przepełniona najważniejszymi atrakcjami, wędrówkami w tym rejonie Kanady, między innymi: lot helikopterem i trekking do bazy Mt Assiniboine, czyli tzw. „Matterhornu” Kanadyjskich Gór Skalistych. Park Narodowy Waterton Lakes i jego czerwone kaniony oraz głębokie, niebieskie jeziora – jest najlepszym miejscem do rozpoczęcia naszej wędrówki. Po czym podążamy na północ poprzez hrabstwo Kananaskis, do miasta Banff. Przez następne dwa dni rozkoszujemy się górską przyrodą w Parku Narodowym Banff, idąc poprzez panoramiczne przełęcze górskie, spoglądające na alpejskie jeziora i polany.
Po czym ponownie wracamy na drogę, słynną Colombia Icefiled Parkway, gdzie zatrzymujemy się, aby zdobyć przełęcz Wilcox Pass, z przepięknymi widokami na Colombia Icefield. Przy jeziorze Louise wybieramy się na krótki trekking, wybierając spośród wielu opcji dziennych wypadów. Będziemy mogli podziwiać widoki na Jezioro Morenowe oraz na Dolinę 10 Szczytów. Finalnie wybieramy się w podróż helikopterem w okolicę bazy pod Mt Assinibone, gdzie w tamtym rejonie spędzamy 2 noce, a w dzień wybieramy się na okoliczne trekkingi, mając przed oczami panoramiczne widoki od Mt Assiniboine, aż po Park Narodowy Kootenay.
Informacje o kraju
Kanada jest drugim po Rosji największym Państwem świata, rozciągającym się 7700 km od wschodu do zachodu, oraz 4600 km z północy na południe. Pomimo swoich geograficznych rozmiarów zajmuje dopiero 33 miejsce na świecie pod względem zaludnienia. Teren Kanady jest geograficznie niesamowicie zróżnicowany. Na zachodzie ogromne góry, aby na wschodzie spotkać się z ekspensywnymi preriami i nizinami. Od pięknych jezior w rejonie Ontario po Appalachy w Quebec. Fiordy, zamarznięta tundra, różnorodność przyrodnicza – to wszystko rozpostarte na tak ogromnym terenie.
Program ramowy:
Dzień 1. Wylot z Polski, przylot do Calgary
Dzień 2. Przejazd do Parku Narodowego Waterton Lakes
Dzień 3. Trekking do Crypt Lake (17 km, 6-8 godz.)
Dzień 4. Trekking do Jezior Waterton (ok. 20 km, 6-8 godz.)
Dzień 5. Przejazd do Parku Narodowego Banff (ok. 380 km, ok. 5 godz.)
Dzień 6. Trekking w Parku Narodowym Banff (ok. 12 km / 5 godz.)
Dzień 7. Trekking w paśmie Sawback, Park Narodowy Banff (13.5 km, 6 godz.)
Dzień 8. Przejazd drogą Colombia Icefields Parkway do Parku Narodowego Jasper (ok. 120 km, 2 godz.)
Dzień 9. Trekking po Lądolodzie Colombia (ok. 12 km/4-6 godz.)
Dzień 10. Przejazd do Jeziora Louise (ok. 50 km/1 godz.), trekking do Polany Sześciu Lodowców (ok. 18 km /6-8 godz.)
Dzień 11. Trekking po szlaku Ice Line Trail, Park Narodowy Yoho (ok.21 km/6-8 godz.)
Dzień 12. Lot helikopterem do Mt Assiniboine, trekking (przejazd – 1 godz./trekking – 7 km)
Dzień 13. Trekking w rejonie Mt Assiniboine (ok. 16 km / 6-8 godz.)
Dzień 14. Trekking oraz powrót do Canmore (ok. 27 km / 6-8 godz.)
Dzień 15. Przejazd powrót do Calgary, wylot do Polski.
Dzień 16. Przylot do Polski.
Co wliczone w cenę:
– nocleg w Calgary w motelu, pokoje 2 osobowe, noclegi Canmore oraz HiCreek Rampart w hostelu
– noclegi w Assiniboine Park & Tunnel Mountain Campground II w domkach
– namioty do spania na kempingach w parkach narodowych oraz gaz do gotowania
– wypożyczone auto na czas podróży od lotniska w Calgary do powrotu na lotnisko, na wylot z Kanady
– pilota grupy, który też jest kierowcą
– przelot prowadzącego i wszystkie jego koszta na miejscu
– lot helikopterem do/z Mt Assiniboine(na powrocie bagaże tylko)
– przeprawa łodzią z Waterton do szlaku Crypt Lake Trail
– wszystkie pozwolenia trekkingowe, oraz opłaty wejść do Parków Narodowych
– paliwo, opłaty drogowe, opłaty za parkingi
– opłaty za kempingi w Parkach Narodowych
– ubezpieczenie turystyczne NNW i KL, uwzględniające turystykę kwalifikowaną
– telefon satelitarny, walkie talkie, GPS, ładowarkę solarną.
Nie wliczone w cenę:
– wyżywienie (można część z Polski zabrać, a także będziemy zaopatrywać się na miejscu w sklepach, oraz czasem jak ktoś będzie chciał możliwość jedzenia w restauracjach)
– wymaganego ekwipunku trekkingowego, kempingowego (palnik, menażki)
– kosztów połączeń telefonicznych, satelitarnych, internetu na kempingach, pryszniców (gdzie płatne), dostępu do gniazdek elektrycznych na kempingach (gdzie płatne)
– własnych wydatków, pamiątek.
Program!
Dzień 1 Wylot z Polski, przylot do Calgary
Wylatujemy z Polski, z jedną, bądź dwoma przesiadkami, żeby na wieczór wylądować w Calgary. Odbieramy auto i jedziemy zakwaterować się do motelu na noc. Nocleg w pokojach 2 osobowych. Wieczorem także, krótki briefing na temat następnych dni i trekkingów.
Dzień 2 Przejazd do Parku Narodowego Waterton Lakes
Po śniadaniu jedziemy do Parku Narodowego Waterton Lakes NP., z krótkim przystankiem w Head-Smashed-In-Buffalo-Jump (klif, miejsce, do którego Indianie zapędzali bizony amerykański w celu ich zabicia), jest to jedno z największych takich miejsc w Ameryce Północnej, ciekawe wprowadzenie do życia Indian nizinnych. Wieczorem wybieramy się na krajobrazową przejażdżkę do Red Rock Kanion, czasem można zobaczyć niedźwiedzia spacerującego nieopodal drogi. Nocleg w namiotach na kempingu w Waterton.
Dzień 3 Trekking do Crypt Lake (17 km, 6-8 godz.)
Po samodzielnie zrobionym śniadaniu i przygotowaniu jedzenia na drogę udajemy się w przeprawę łódką przez jezioro Waterton, aby dopłynąć do punktu startowego szlaku Crypt Lake. Szlak biegnie od brzegów jeziora, poprzez górski las, w górę doliny Hell Roaring Creek, który to jest głównym siedliskiem niedźwiedzi w tej okolicy. Mijamy też kilka wodospadów. Szlak prowadzi dalej poprzez wejście po drabinie do 25 metrowego tunelu, przez który musimy przejść na czworaka! Naszym celem jest piękne jezioro Crypt Lake, które znajduje się na wysokości około 1945 mnpm, leżącym na granicy USA i Kanady. Na powrocie idziemy obejściem biegnącym poprzez kanion Hell Roaring Canyon. Podejście do góry około 700 m. Nocleg w namiotach w Waterton.
Dzień 4 Trekking do Jezior Waterton (ok. 20 km, 6-8 godz.)
Park Narodowy Waterton ma swój wyjątkowy klimat, scenerię: czerwono skalne kaniony, setki większych i mniejszych błękitnych jezior, trawiaste polany, idealne dla niedźwiedzi. Także możemy tutaj spotkać: Owcę kanadyjską, niedźwiedzie (czarne i grizzly), kuguary. Dzisiejszy szlak biegnie zalesionym zboczem powyżej jeziora Cameron(1660 m.n.p.m.), z zakosami biegnącymi ku Summit Lake (1930 m.n.p.m.), aby dalej doprowadzić do przełęczy Carthew Pass (2311 m.n.p.m.). Po czym szlak schodzi w dół, w kierunku jezior Carthew, gdzie wije się wzdłuż brzegu jeziora do kolejnego jeziora – jeziora Aldersona (1811 m.n.p.m.). Nasze ostatnie zejście dzisiaj biegnie zalesioną doliną, skąd widzimy jezioro Waterton oraz miasto o tej samej nazwie nad jeziorem. Wracamy do naszego pola namiotowego. Dziś do góry podejdziemy ok. 700 m.
Dzień 5 Przejazd do Parku Narodowego Banff (ok. 380 km, ok. 5 godz.)
Przejeżdżamy poprzez krainę ogromnych farm oraz jedziemy u podnóży południowej Alberty. Dalej jedziemy poprzez przełęcz Highwood, najwyżej położoną asfaltową drogę w całej Kanadzie, aby dalej przejechać przez rejon Kananaskis. Postrzępione, strome, szare warstwy frontowego pasma górskiego ukazują się naszym oczom. Przejeżdżamy przez ten piękny rejon i docieramy do Parku Narodowego Banff. Tutaj zostajemy na 3 następne noce. Ośnieżone szczyty Gór Skalistych formują niesamowite tło dla jezior polodowcowych, rwących rzek oraz niekończącego się lasu znajdującego się w dolinach. Park ten jest domem dla łosia, jelenia, Owcy kanadyjskiej, Kozicy amerykańskiej, wilków i niedźwiedzi. Nocleg na w domku oTentik w Tunnel Mountain Campground w PN Banff.
Dzień 6 Trekking w Parku Narodowym Banff (ok. 12 km / 5 godz.)
Dzisiaj mamy przed sobą jeden z łatwiejszych trekkingów, ale na pewno jeden z piękniejszych. Żeby zaoszczędzić sobie podejścia pod górę, wskakujemy do gondoli Sunshine Meadow, którym wjedziemy na wyższe partie górskie. Szlak dziś poprowadzi nas przez 3 alpejskie jeziora, pola dzikich kwiatów, oraz punktów widokowych ukazujących nam tereny w promieniu 50 km. Wrócimy do Banff wczesnym popołudniem co pozwoli nam spędzić wieczór we własnym zakresie na eksploracji miasteczka Banff. Nocleg w domku oTentink w Tunnel Mountain Campground. w Banff.
Dzień 7 Trekking w paśmie Sawback, Park Narodowy Banff (13.5 km, 6 godz.)
Dzisiaj kolejny dzień trekkingu wędrujemy szlakiem w kierunku przełęczy Corry Pass, który to biegnie pomiędzy postrzępionymi wapiennymi szczytami pasma Sawback. Zaczynamy na samym dole górskiej doliny, aby dojść dużo powyżej linii drzew. Po wdrapaniu się na przełęcz Cory (2363 m.n.p.m.) będziemy wędrować zalesioną ścieżką do Doliny Gargoyle. Dalej szlak ponownie się wznosi do przełęczy Edith Pass, po czym spada do podstawy szczytu Mt Louis (2682 m.n.p.m.), ostrej jak ząb iglicy, jest to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów w Górach Skalistych. Poniżej nas rzeka Bow River, meandruje spokojnie po podstawie doliny. Wracamy do naszego domku oTentik. Nocleg w Banff. Dziś podejdziemy do góry około 915 m.
Dzień 8 Przejazd drogą Colombia Icefields Parkway do Parku Narodowego Jasper (ok. 120 km, 2 godz.)
Dzisiaj po śniadaniu pakujemy nasze obozowisko i ruszamy na przejazd Columbia Icefields Parkway – jednej z najbardziej widokowych dróg górskich. Podczas przejazdu aparaty w rękach, bo panoramy robią wrażenie, będziemy się zatrzymywać na punktach widokowych takich jak: Bow Lake, Peyto Lake overlook oraz Weeping Wall. W drodze do naszego noclegu zatrzymamy się u początku szlaku do jeziora Helen, gdzie przejdziemy się tam na krótki spacer (około 5 km/2 godz., przejedziemy do góry ok 250 m). Dojeżdżamy do Parku Narodowego Jasper i zatrzymujemy się w Hi Creek Rampart Hostel. Nocleg w hostelu.
Dzień 9 Trekking po Lądolodzie Colombia (ok. 12 km/4-6 godz.)
Nasz dzisiejszy trekking zaczyna się niedaleko Icefiled Centre, poprzez bardzo stary las. Po drugiej stronie lasu rozpościera się otwarta alpejska polana. Stąd mamy niesamowite widoki na Mount Andromeda (3442 m), Mount Kitchener (3511m), Lądolód Columbia oraz lodowiec Athabasca. Schodzimy z drugiej strony przełęczy do Tangle Falls, ulubionego miejsca odpoczynku dla Owcy kanadyjskiej. Popołudniem eksplorujemy okolice podnóża lodowca Athabasca. Nocleg w Hi Creek Rampart Hostel.
Dzień 10 Przejazd do Jeziora Louise (ok. 50 km/1 godz.), trekking do Polany Sześciu Lodowców (ok. 18 km /6-8 godz.)
Dzisiaj wyjeżdżamy z Rampart Hostel wczesnym rankiem. Jedziemy bezpośrednio w dół poprzez Icefileds Parkway i zatrzymujemy się nad słynnym na cały świat Lake Louise (ok 50 km, 1 godz. jazdy), gdzie mamy wiele możliwych trekkingów do zrobienia, m.in.: trek do Lake Agnes Teahouse albo trek do Polany Sześciu Lodowców (Plain of Six Glaciers) – albo zrobić pętle i zaliczyć oba te miejsca. Po skończonym trekkingu rozbijamy obóz i rozkoszujemy się wolnym wieczorem. Nocleg w namiotach w miasteczku Lake Louise.
Dzień 11 Trekking po szlaku Ice Line Trail, Park Narodowy Yoho (ok.21 km/6-8 godz.)
Dzisiejszego dnia podróżujemy na zachód poprzez Continental Divide (linie oddzielającą zlewiska Oceanu Spokojnego i Atlantyckiego), wjeżdżamy do stanu Kolumbia Brytyjska. Jedziemy wzdłuż rzeki Kicking Horse, poprze spiralne tunele, które zostały wybudowane dla biegnącej tutaj w przeszłości linii kolejowej. Wjeżdżamy do PN Yoho. Docieramy do początku szlaku, nieopodal wodospadów Takakkaw Falls (znaczących „Wspaniałe” w języku Indian Cree). Od wodospadów Takakkaw, podchodzimy do góry po stromym szlaku, do początku szlaku Ice Line Trail (ok. 1860 m.n.p.m.), szlaku, który biegnie pomiędzy początkiem lodowca a linią drzew. Szlak ten utrzymuje swoją wysokość cały czas na poziomie około 1800 m.n.p.m. , ze spektakularnymi widokami na wodospad Takakkaw oraz na okoliczne lodowce, aż do momentu jak rozpoczynamy zejście do małej doliny Yoho Valley. Nocleg na polu namiotowym przy Lake Louise. Dziś przejdziemy około 700 m w pionie. Nocleg w namiotach.
Dzień 12 Lot helikopterem do Mt Assiniboine, trekking (przejazd – 1 godz./trekking – 7 km)
Dzisiaj udajemy się helikopterem w kierunku Mt. Assiniboine (3618 m.n.p.m.). Spod jeziora Spray Lake lecimy ponad masywem Sundance, w kierunku lodowców oraz jeziora Lake Magog, które znajduje się u podnóża „Kanadyjskiego Matterhornu” w kanadyjskich Górach Skalistych. Stąd będziemy musieli przejść około 1 km do naszych domków, z całym naszym dobytkiem, jedzeniem. Po południu udamy się na trekking poprzez jezioro Sunburst Lake i Cerulean Lake (nazwa oznacza: przypominające niebieski kolor nieba) do grani Nub Ridge. Skąd to rozpościerają się niesamowite widoki na 5 górskich jezior oraz szczyt Mt Assiniboine w tle. Jedno z piękniejszych miejsc, jakie odwiedzimy podczas całej tej wyprawy. Powrót do obozowiska tą samą drogą. Nocleg w domkach.
Dzień 13 Trekking w rejonie Mt Assiniboine (ok. 16 km / 6-8 godz.)
Z samego rana udajemy się na trekking w kierunku polan w pobliży przełęczy Og Pass (2309 m.n.p.m.), aby dalej kontynuować marsz w kierunku pasma Windy Ridge (2635 m.n.p.m.). Z grani tego pasma rozciąga się piękna panorama na górę Mt Assiniboine oraz na północ w kierunku Parku Narodowego Kootenay. Wracamy do obozowiska tą samą drogą. Dziś cały dzień spędzamy na trekkingu. Nocleg w domkach.
Dzień 14 Trekking oraz powrót do Canmore (ok. 27 km / 6-8 godz.)
Nad jeziorem Magog w firmie helikopterowej zostawiamy większość naszego sprzętu, aby zamówiony helikopter je zabrał (żebyśmy nie musieli go nieść na plecach). Po czym my z lekkimi plecakami przechodzimy przez przełęcz Wonder Pass (2395 m.n.p.m.), skąd mamy wspaniałe widoki na otaczający teren i schodzimy w kierunku jeziora Marvel Lake (1785 m.n.p.m.) i dalej do początku szlaku Mt Shark Trailhead (1770 m.n.p.m.). Dziś długi dzień około 27 km do przejścia. W tym miejscu żegnamy się z trekkingiem w kanadyjskich Górach Skalistych i udajemy się w podróż powrotna do Canmore. Kwaterujemy się HiHostel Canmore. Wieczorem pożegnalna kolacja i ucztowanie zakończonej sukcesem wyprawy trekkingowej.
Dzień 15 Przejazd powrót do Calgary, wylot do Polski.
Po śniadaniu i wykwaterowaniu wracamy na lotnisko w Calgary (ok. 105 km, 1.5 godz. przejazd) w celu oddania auta oraz odprawy na nasz odlot do Polski. Wylatujemy z Kanady.
Dzień 16
Lądowanie w Polsce